Push bildirim, İnternet üzerinden hizmet veren herkes için kullanıcıya dokunmanın en nadir fırsatlarından birini sunar. Bu sebeple üzerine en fazla kafa yorduğum konulardan biri haline geldi. Çok araştırmama rağmen tatmin edici sonuçlara erişemedim. Hatta yerli kaynak hiç bulamadım. Neyse ki Kworks ekibinden sevgili Kemal Aksel imdadıma yetişerek arşivinin tozlu dosyalarını benim için açtı. Buradan bol teşekkürlerimi sunuyorum.

Başlarken : Kahuna’ya ait “Push Bildirim Gönderme” rehberini sizler için derledim. Serinin devam yazıları için yazının altına linkleri ekledim. Özelliklede yeni startupların nelere dikkat etmesi  ve nasıl bir yol izlemesi gerekir? Daha etkili bir iletişim dili olarak bildirimleri nasıl kullanmalıdır gibi soruların cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

1-Giriş

Push bildirimleri, mükemmel bir mobil pazarlama stratejisinin temel taşlarıdır, ancak bildirim göndermek göründüğü kadar basit değildir. Push 101, mükemmel push bildirimleri hazırlamak için bir başlangıç kılavuzudur. Bu temelleri anlamak ve bildirimlerin sizin ve uygulamanız için ne yapabileceğini keşfetmek için pusula olarak kullanabilirsiniz.

2-Push Bildiriminin Anatomisi

Temel bilgilerle başlayalım push bildirimin tanımı :

Bir uygulamadan bir aygıta gönderilen ve mobil uygulamalara en uygun bilgileri mobil kullanıcılarına sunmak için kullanılan mobil uygulama türleri. Push bildirimleri, bir kullanıcının cihazının ana ekranında uyarı tarzı mesajlar olarak görünür. Kullanıcının, o uygulamadan bir bildirim alması için uygulamayı açık veya çalışır durumda bırakması gerekmez. Push bildirimleri, tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir; iOSAndroid ve daha fazlası.

Push bildirimleri, mobil uygulamalara doğru bir şekilde kullanıldığında kullanıcılarıyla etkileşim kurmak ve iletişim kurmak için eşsiz bir fırsat sunar.
Mobil uygulamalar push bildirimlerini nasıl kullanmalıdır?

Mobil uygulamalar, ürün deneyimini artırmak ve kullanıcı etkileşimi ve geliri artırmak için push bildirimlerini kullanmalıdır. Her bir mobil uygulamanın göndermesi gereken iki tür push bildirimi vardır: işlem ve katılım(Bu bilgi bildirimlerinizi kategorilemek için önemlidir.)

Uygulamalar, kullanıcılara saat güncelleme bilgileri sunmak için işlem push bildirimlerini kullanır. Örneğin: seyahat uygulamaları, bir uçuş güncellemesi veya kapı değişikliği hakkında bir ileti göndermek için işlemli push bildirimlerini kullanmalıdır. Finansal hizmetler uygulamaları, bir banka hesabı güncellemesi veya sahte ücret bildirimi hakkında bir ileti göndermek için işlemli push bildirimlerini kullanmalıdır.

Uygulamalar, kullanıcıları işlemleri tamamlamaya yönlendiren bilgileri sunmak için etkileşimli push bildirimlerini kullanmalıdır.
Örneğin: Bir satın alma, toplulukta paylaşma, onboard etkinliğini tamamlama, sepetteki ürünü hatırlatma vb.

Bu türden push bildirimleri doğru oluşturulduğunda, uzun vadeli kullanıcıların tutma, katılım ve yaşam boyu değeri üzerinde önemli etkilere neden olabilir. Dikkat çekilmesi gereken en önemli şey her kullanıcının farklı olması ve o kullanıcılara yalnızca kişiselleştirilmiş etkileşim bildirim gönderebilmektir.

Push bildiriminin bileşenleri nelerdir?

Aşağıdaki resim, iOS aracılığıyla gönderilen bir push bildiriminin temel özelliklerini vurgulamaktadır:

  1.  Başlık: Push bildirimini kimin gönderdiğini belirtir.2. Simge: Push bildirimini kimin gönderdiğini de gösterir.3. Metin: Push bildiriminin ne söylediğini gösterir. IOS banner ekranı yalnızca ilk 60 karakteri gösterir ve Android banner ekranı yalnızca ilk 45 karakteri gösterir. Bildirim içeriğinin özlü ve çekici olduğundan emin olun.Not: Kullanıcının, hızlıca kaydırdıktan sonra harekete geçmesine izin verir. Bir push bildirimini açmak, kullanıcıyı uygulamanın içine, bazı durumlarda bazıları uygulamadaki belirli veya benzersiz bir sayfaya yönlendirir.

3-Doğru Kullanıcıları Hedefleme

Push bildirimleri, uygulamalar ve markalar için mobil kullanıcılarıyla bire bir ilişkiler kurmak için nadiren fırsat sunar. Bu nedenle, kullanıcı deneyimini ve güvenini koruyan akıllı bir strateji geliştirmek önemlidir. Bildirimleriniz, onları alan kullanıcılara göre düzenlenmeli ve belirli bireyleri, davranış türlerini hedefleme yeteneği, bunu başarmak açısından kritik önem taşıyor.

Kullanıcı segmentasyonu nedir?

Kullanıcı segmentasyonunun tanımı: Demografik bilgiler ve kullanıcı davranışı gibi faktörlere dayalı olarak kullanıcıları daha küçük gruplara bölme yöntemi. Segmentasyon, kullanıcıyla hiper-hedefli bir iletişim kurmanıza olanak sağlar.

Kullanıcılarınıza bildirim göndermeden önce segmentlere ayırmanız, onlara alakalı ve önemli bilgiler vermenizi sağlar. Eski moda “spray and pray” yaklaşımı kullanıcıları uygulama ile etkileşime girmede körelten bir yöntemdir.

Segmentasyon ile Hedefinize Ulaşın

Kullanıcıları uygulamanızla etkileşim düzeyine göre gruplandırın ve bir mesajlaşma stratejisi uygulayın
Bu, onları birbirine bağlı tutar veya uygulamanızla tekrar bağlantı kurmalarını sağlamak üzere önayak olur.

Kullanıcıları birer kez veya daha fazla satın alıp almadıklarından satın alıp almadıklarına göre gruplandırın ve bu kullanıcıları bir ilk veya tekrar satın alım ilham alacak şekilde farklı şekilde bilgilendirin.

Kullanıcılarınızı en çok temel davranışlarından daha gelişmiş kullanıcı gruplarına bölerek etkili kullanıcı segmentasyonları yapabilirsiniz. Mobil markalar için en uygun uygulama benim daha önce rehberini hazırladığım OneSignal uygulamasıdır.

a-Davranış tabanlı kullanıcı segmentasyonunun temelleri için şu soruları cevaplayın :

  • Kullanıcıları tamamlamaya ittiğim temel eylemler nelerdir?

Teşvik etmeyi umduğunuz kilit kullanıcı davranışlarını belirlemek. Eylemi yarıda bırakan küçük kesimleri (mikro segmentler) oluşturarak eylemi tamamaya itebilirsiniz.
Örnek Segment: Üye olmayan kullanıcılar.
Örnek Mesaj: “Şimdi %25 indirim koduna erişim için kaydolun.”

b-En iyi kullanıcılarım hangi davranışları sergiliyor?

Daha önce etkileşime girmiş kullanıcılar hangi ortak davranışları sergiliyor? Kullanıcılarının vereceği tepkilere göre onları gözlemle

Örnek Segment: Uygulamada, 3 + satın alma işlemi gerçekleştirmiş bir kullanıcı VIP segmentinde olsun. Sende VIP statüsünden daha az satın alma gerçekleştirmiş 2 kullanıcı segmenti oluştur.

Örnek Mesaj: “Neredeyse güçlü bir kullanıcısınız! Sonraki alışverişinde % 10 indirim kazan ve VIP statüsü elde edin! ”

c-Kullanıcıların artık sizi ziyaret etmemesi

Kullanıcının ilgisini kaybetmesi, tüm mobil markaların karşı karşıya olduğu önemli bir sorundur. Bu konuyu çözmek için, dönüşüm huni bölgesindeki kullanıcıların düştüğü noktaları tanımlamalıdır.
Farklı kullanıcı grupları oluşturarak için bu noktaları kullanın. Ayrıca daha önce yazdığım kullanıcı deneyimini arayüz ile geliştirin yazısıda bu konuda size yardımcı olacaktır.

Örnek Segment: Bir haftadır uygulamanıza ziyaret etmeyen yeni kullanıcılar

Örnek Mesaj: “Yeni güncellememiz ile Canlı yayın özelliği aktif oldu, hemen ziyaret edin!”

 

Daha sofistike örnekleri için buradan

Yazının devamı için tıklayın.

Kendi kullandığım bildirim uygulaması ve rehberi için tıklayın.

Yorum yazın