Bitcoin, kış ayları yaklaşınca ama iyi ama kötü kendinden söz ettirmeyi bir şekilde başarıyor. Bu sene de üzerinden yürütülen spekülasyonlarla gündemde. İnternet kullanıcısının konforuna uygun bir enstrüman olması müsebbibiyle her daim ufak miktarda bitcoin ve altcoin bulunduranlardanım. Haliyle haberleri, borsaları ve coinleri takip ediyorum. Bu yazıda sizinle sık kullandığım bitcoin uygulamalarını paylaşacağım.

Öncesinde bitcoin hakkında küçük bir kişisel yorumda bulunmak gerekirse: Yazıyı yazdığım günlerde bitcoin fiyatları ortalama 4.300 civarlarında diyebiliriz. Çıkış yaptığı sıralarda internet mecraları üzerinden birçok gerçek kimliği olmayan profil fenomen haline geldi. Bunun bir getirisi olarak, referans üzerinden coin dağıtma sistemi ve ICO’lar çıktı. Bu yaşanan 3 olaydan itibaren bitcoinin benim için yüksek teknoloji, gelecek vs. gibi kavramlardan sıyrılarak basit bir forma yerleşti. Bu form saadet zincirinin belki de bir üstüdür. Bu anlamda takip ettiğiniz veya yorumlarını okuduğunuz insanların sözlerine kesinlikle itimat etmemenizi öneririm. Elbette takip edin ama eleştirel bir gözle, piyasa zaten bunu size bir şekilde öğretiyor. –Yazıyı yayınladığım sırada Bitcoin 3. 800 $ olarak değerlenmektedir.

 

Fight Club son sahnesi bankalar patlatılır.

 

Öneri: Bitcoin hesaplarınız için Protonmail kullanmanız. İki kademeli giriş ve kullandığı uçtan uca şifreleme teknolojisiyle şuan için en güvenli mail sağlayıcısıdır.

Öneri yerli borsalar: Paribu, BTCTürk

Öneri yabancı borsalar: Poloniex, Bittrex, Cex.io

 

1- Tabtrader

Tabtrader hemen her borsadan altcoini takip etmenizi sağlayacak ücretsiz bir bitcoin portfolyo uygulamasıdır. Aynı zamanda benim en sık kullandığım bitcoin uygulamasıdır. İlk zamanlarından beri en favori uygulamam olur. Alarm özelliği sayesinde yakın takipte kalmanıza olanak sağlıyor. Ücretli sürümünde, reklamsız bir uygulama deneyimi sunuyor. Eski bir çalışma arkadaşım, 3 boyutlu yazıcıdan şöyle bir aparat çıkartmıştı. Çalışma masasının üzerinde Tabtrader’a takip ettiği altocoinleri dizer bir yandan çalışır bir yandan onları kontrol ederdi. Bu da bir fikir olabilir.

 

2- Blockfolio

Yine bir portfolyo uygulaması ile devam ediyoruz. Tabtrader neredeyse ilk günkü halinde devam ederken Blockfolio kendini sürekli yeniledi. Fakat sadece Coinbase verilerini kullandığından Tabtrader kullanımını mecbur kılıyor. Özellikle arbitraj yapanlar bunu beğenmedi… Arayüz ve kullanıcı deneyimi olarak harika, Tabtrader da çok efektif kullanılamayan farklı bir izleme listesi özelliği burada oldukça kullanışlı bir şekilde sunulmuş. Örneğin bir görünümde düşüşüne alarm kurduğum coinler diğer görünümde keşfe çıktığım coinler gibi. Ayrıca takip edilen coinlerin güncellemesini sinyal kısmında yakından takip etme imkanı sanıyor.

 

3- Copay

Bitcoin için en kritik işlemlerden biri güvenlik. Genelde bir problem ile karşılaştığınızda muhatap bulamayacağınızdan doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Benim kullandığım cüzdan genelde Copay oluyor. Bilgisayar üzerinde de kullanabildiğim bir BitPay ürünüdür. Sadece Bitcoin ve Bitcoin Cash yatırımlarını destekliyor. Başlıca özelliklerini saymak gerekirse:

-Giriş için pin kodu

-Yedekleme/Geri yükleme

-İşlem ücreti tahmini

-150+ para birimi dönüştürme oranı

Alternatif olarak en yaygın cüzdan Coinbase ‘i önerebilirim. Birkaç kez kullanmıştım. Kişisel fikrim: Windows veya android kullanıcısıysanız aygıtlarınızda Bitcoin depolamamanız. İnternet üzerinde depolayacaksanız kesinlikle Google Authenticator (AndroidApple) kullanmanız. Ben varlıklarımı ağırlıklı olarak borsalarda sakladığımı söyleyebilirim. Bu işlerin içinde biri olarak gerekli güvenlik tedbirlerini yerine getirdiğimi düşünüyorum ve kafam rahat. Aynı zamanda kaliteli borsalarda bulunduğum için, burada muhataplarımın olduğunun da farkındayım. Fakat borsada olmamın bir sebebi, yatırımlarımı uzun süreli açmamam yani kişisel bir tercihten ibaret.

 

4- BTCTürk

Bazen hızlı işlem yapmak durumunda kalıyorsunuz. Burada imdadınıza yerli borsa BTCTürk’ün uygulaması geliyor. Para yatırma/çekme, alış/satış işlemleri, limitli emirleri kısacası bilgisayar üzerinde yapabileceğiniz bütün işlemleri destekliyor. Aynı zamanda telefona özel alarm ve bildirim merkezi gibi ek özellikleri de bulunuyor. Ben ağırlıklı borsa tercihimi Paribu’dan yana kullansam da başlangıçta söylediğim gibi bazen hızlı işlem yapmak bu dinamik borsanın en önemli metriklerinden biri.

Bonus: Bitcoin konusu tamamen bir kaos. Kendinize has okuma teknikleri geliştirerek, okuyarak, çizerek, para kaybederek bir süre sonra güzel stratejiler geliştireceksinizdir. Uzun zaman önce Twitter üzerinden bir liste oluşturmuştum. İçerisinde Türk traderlar var. Grafik, tüyo ve analizlerini göz ardı etmenizi öneririm. Amaç: Ekosistem hakkında bilgi sahibi olmak, terimlere aşinalık sağlamak, gelişmeleri takip etmek, yeni coinler keşfetmek olmalıdır. Listeye buradan abone olabilirsiniz.

Bonus 2: Alarm için birçok uygulama var fakat CoinValue size Twitter üzerinden mention ile hatırlatıyor.

Bonus 3: Yerli Bitcoin kaynaklarından Koin Bülteni ve Uzman Coin’i takip ediyorum.

 

Yorum yazın