Merhabayın, her sene büyük bir merakla beklediğimiz Digitalzone bu senede 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. İlk gün etkinliğe büyük bir üzüntü ile katılamadım. Neyse ki katılanların notlarından zararı telafi etmeye çalıştım. Bu vesileyle davetiye için Kworks ekibinden sevgili Yusuf Üstebay’a, buradan yeniden teşekkürlerimi iletiyorum. Zeo sayesinde sadece SEO değil, dijital pazarlama dünyasında olup bitenlere dair kendimizi geliştirme fırsatı buluyoruz. Güzel bir ekosistem oluşturdular, ikinci teşekkürümde onlara olsun. Geçen sene  -magazinsel yönleriyle ele aldığım etkinliğin yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Notlarına geçmeden önce bir uyarı yapmalıyım… Notları o kadar kötü yazmışım ki, eczacıya götürüp çözdürmem gerekiyordu. O yüzden çıkarabildiğim kelimelerden tümevarım yaparak kurduğum cümle dizinlerini görmektesiniz.

Larry Kim

Daha önce platformunu (Mobilemonkey) severek kullandığım fakat kendisi ve meziyetlerinden haberdar olmadığım Larry Kim enerjik bir açılış yaparak –bence günün en etkili ismiydi– harika bilgiler verdi. Genel olarak mesajlaşma uygulamaları tarafında bizleri büyük fırsatların beklediğini söyledi. Bu fırsatlar ile alakalı açıkçası ben Whatsapp tarafında hikaylerde reklam kullanacağımız günü iple çekiyorum diyebilirim. Kampanya kurgularım uzun zamandır hazır… Muhtemelen 2019’da o tarafı kullanacağız diye bekliyorum. Larry ise Messenger tarafında iyi bir etkileşim olduğundan bahsetti. Bununla alakalı henüz bir kampanya kurgulamadım fakat yakın zamanda deneyerek, tecrübelerimi paylaşırım. Burada çok önemli bir husus var bu benim senelerdir kaçırmadığım bir şey. Facebook postlarına gelen yorumları kesinlikle Messenger mesaj kutunuza almanız. Larry’de bundan bahsetti, ayrıca Mobilemonkey mesaj kutunuzdaki bu insanlara toplu mesaj atmayı da mümkün kılıyor, harika özellik. SMS keşfedilmiş bir kıta, hiç etkili olduğunu da düşünmemekteyim. Larry’nin söylediklerine itimat etmenizi öneririm. -Bu arada Larry Messenger’i keşfetmiş ama spam olarak kullanıyor…

Larry’nin 2. Olarak bahsettiği ve çok önemli bulduğum konu “unicorn içerik”ti. Yani onun tabiriyle “unicorn içerik”. Yöresellik benim karakterimdir… “altın horoz” demeyi tercih ediyorum. Adından da anlaşılacağı gibi iyi etkileşim, dönüşüm getiren içerikler: Bu içerikleri mümkün olduğunca kullanmamızdan ve özellikle tuttuysa bu içeriği sürekli güncelleyerek performansını diri tutmamızı önerdi. İçerik organik tarafta ise sponsorlu bir içerik olarak sosyal medyada göstermekte işimize yarayacaktır. Ardından başarısız içeriklerle vakit kaybetmemiz gerektiğini de ekledi.  Larry’i dinlerken gözünde “unicorn içerik” dediğinde parlayan göz bebekleri ve benimde “altın horoz”u bu şekilde sevmem, işte dünyanın neresinde olursanız olun hissiyatlar bizi birbirimize bağlıyor… Her nerde yaşıyor ve yaşatılıyor iseniz…

Unicorn içerik nasıl bişi?
Unicorn…

Larry’nin sunumunu buradan indirebilirsiniz.

Bartosz Góralewicz

Sonrasında sahneye Bartosz Góralewicz geldi. Bartos, teknik SEO üzerine bir sunum yaptı. Bartos, SEO’yu üç ekseninde ele aldı: Javascript indeksleme, (bu konuda bir şeyler yapılmasının elzem olduğunu çokça kez vurguladı. Biliyorsunuz ki bu kodlar, pek arama motoru dostu değil.) mobil ve performans. .js kodlarının ivedilikle optimize edilmesini vurguladı. Çalıştığım, Flymedi tarafında birkaç .js probleminden başı ağrımış biri olarak söylediklerine hak verdim.

Mobil taraf ile alakalı olarak: Mobil uyumluluk testini yapmayanları öldürmek üzerine bir referandum yapılması fikrini salık verdi… Hayır bu benim görüşüm elbette, şuradan yapabiliyorsunuz. Bu konuda benimde eksik hissetmeme neden olan bir problemden bahsetti: Evet bu testleri vs. yapıyoruz ama aksiyonları kusursuz alıyor muyuz? Bu biraz titreyip kendime gelmeme sebep oldu.  Bunlar dışında AMP’ye herkes gibi o da saydırdı. Yeryüzünde AMP’yi bir tek ben seviyorum, ben de kullanmıyorum.

Hız kesmeden performans tarafına geçti burada yeni öğrendiğim Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’nu sık sık kullanmamız gerektiğini söyledi. Kullanıcı deneyimi raporundan rakip analizlerini yaparken de faydalanmamızı önerdi. Yeri gelmişken performans ile alakalı daha önce yazdığım “Kullanıcı deneyimini arayüz ile geliştirin” yazımı okumanızı tavsiye ederim. Biraz eksik kalan bir yazı oldu yakında güncellemeyi düşünüyorum. Performans ile alakalı tavsiyelere devam ederken sayfa hızı için birçok kanalı kullanmamız gerektiğini söyledi. SEO’da araçları kullanırken de hepsinin ayrı bir uzmanlık alanı olduğunu biliriz ve buna göre kullanırız, aynı mantık ile bakabilirsiniz. Bir diğer önemli bulduğum konu: Kullanıcı cihazları. Bu rapora ilişkin kısa bir anekdot aktarmam gerekirse: Sitenize giren cihazları (cpu oranları) ve yaşadıkları bölgede wifi/hücresel veri hızlarını iyi analiz etmeniz.

Şuradan, buradan ve oradan Bartos’un performans konu başlığı altında paylaştığı kaynaklara akabilirsiniz.

Kevin Richard

Ardından Kevin Richard, keyifli sunumuyla bizimle oldu. Aklımda kalan iki jenerikten örnek vermem gerekirse “Algoritma, yazılımcıların ne yaptığını anlatmama metodudur.” Ve bir örnek sırasında :

Barry Addams’ın daha çok haber siteleri üzerinden yaptığı sunumdan aklımda kalanlar:

Google News üzerinde indekslenme.
-Yazarlara yazı var olan yazı datasını iyi algılatma ve içeriklerde bu datayı yerinde kullanma.
-Sitenizin mobil uyumluluğu düşükse aramaların %65’ini kaçırabilirsiniz.
Ortak link değeri: Bir çok kaliteli kaynağın oluşturduğu içerik.
-İç linkler maksimum 34 adet olmalı.
-Gelecek öngörüsü olarak: Speakable yapılandırılmış veri

Fatih Özkösemen

Konuşmalarda sıra: Geçen sene peşine salonu takıp çıkan Fatih Özkösemen’de idi. Google Blog üzerinden yenilikleri takip edebileceğimiz ile başlangıcı yaptı. Bu sırada onuşması: Kevin Richard’ın, Wikipedia üzerinden yaptığı bağlantı nedeniyle dış güçler tarafından sekteye uğratıldı…

-Meta açıklaması veya h1 başlıklarda hiçbir kısıtlama olmadığını açıkladı. (Burada yoast vari yapı makineye dönen içerik siteleri benimde canımı sıkıyor aslında.)
-Mümkün olduğunca HTML içerik kullanmamızı .js kodlarını Google’ın render ederken zorlandığını söyledi.
Zengin sonuç kartlarının (rich snippet) gittikçe yaygınlaştığını görüyoruz, bunun daha da yaygınlaşacağını ifade etti.
-Artık dijital dönüşüm konuşmaları kadar cılkı çıkmış bir konu olan mobil odaklı indeksin önemi…

Garry Illes konuşmasına robot.txt iyileştirmelerinden ve sitemap üzerinden başladı. Görsel optimizasyonu ve görsellerinde sitemap üzerine eklenmesini önerdi. Lazy loading özelliğinin kullanılmasını önerdi. Yine görsellerde alt özelliğinin çok kritik olduğunu ekledi.

Cindy Cruw

Cindy Cruw, kampanyalarımızı akıllı teklif scriptleri ile otomasyona dökmemizi önerdi. (Bu aralar benim de üzerine okumalar yaptığım ve yakın zamanda testlerine başlayacağım bir konu.) Bunun dışında, Power BI tarzı yazılımlar ile reklam raporlarını etkili hale dönüştürmemizin faydalı olacağını ifade etti.

Son dört konuşmayı dinleyemedim, konsantrasyon bitti. Orada da değerli konuşmacılar vardı üzülerek çıkmak durumunda kaldım.Umarım notları faydalı bulmuşsunuzdur, elimden geldiğince notlar almaya çalıştım. Tabi yazabildiklerim dışında bir çok şey konuşuldu. İnsanlarla tanışma fırsatı yakaladım. Böyle etkinliklere mutlaka gitmek gerekiyor. Sektörümüz oldukça hareketli, mümkün olduğunca takipte kalmak gerekiyor.

Etkinlik ile alakalı konuşmak gerekirse: Geçen sene Hilton’da yapılmıştı. Keşke yine bu konum tercih edilseydi. Radisson’da dışarı adım attığınızda şehir kaosu ile baş başasınız. Hilton’da bu kısmen da sakin  onun dışında konferans salondan çıktığınızda kendinizi atabileceğiniz geniş bir alana sahip. Etkinlik sonuna kadar kalamama durumumda kapalı alanda daralmamın da etkin rol oynadığını söylemeliyim. Bunun dışında öğlenden sonra ciddi bir kırılım oldu, Cuma “chill”i olsa gerek. Genel olarak gayet güzel bir organizasyondu. Benim Digitalzone 2018’den aktaracaklarım bu kadar, 2019’da görüşmek dileğiyle!

Yazıyı yazarken bana favori listelerimden Maniac Synth eşlik etti:

Yorum yazın