Özyeğin Üniversitesi Girişim Kulübü’nün hazırladığı “Dijital Pazarlama” konulu panel için hazırladığım konuşmanın metine dönüştürülmüş halidir. Özü Girişimcilik‘e bana bu fırsatı tanıdığı için buradan teşekkürlerimi yeniden ileteyim. Dijital dünyada rekabet gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu rekabet ortamında her kanalı etkin bir şekilde kullanıyor olmalısınız. Bu kanallarınızdan olmazsa olmazlarından biride E Postadır. E posta size müşteri ile iletişim kurma anlamında nadir anlardan birini tanır. ” Etkili E-Posta Pazarlama Nasıl Olmalıdır ?” Yazıda merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceğinizi umuyorum. Sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Konu başlıklarını iki temelde oluşturdum:

-Nasıl bir yol izlemesiniz?

-Teknik konular

Yeni Aboneler Edinin

Web sitenizde, blogunuzda, Facebook sayfanızda aboneler toplayın…  Web sitenizde scroll edilirken veya sütunlarda e mail formu widgetleri kullanabilirsiniz. (Örneğin: Yazılarımı beğendiyseniz, abone olun ve yeni yazılarımdan haberiniz olsun.) Facebook için potansiyel müşteri bulma formunu sponsorlu olarak öne çıkartarak aynı şekilde mail toplayabilirsiniz. Linkdin’de arkadaş listenizi export ettiğinizde de yine maillerine ulaşabilirsiniz. Bu şekilde arkadaş çevrenizede yaptığınız iş hakkında bilgi vermiş olursunuz.

Hoş Geldin Maili Gönderin

İlk intiba çok önemlidir. Hem kullanıcıyı müşteri haline dönüştürmek hemde platformunuzu denemesi için ona bir fırsat verin. İlk mailde içeri girip size deneyimlemesi için ona çeşitli havuçlar vermeniz yararınıza olacaktır.

İşlem E Postaları

Push bildirim gibi  e posta bildirimleri ikiye ayrılır. İşlem ve etkilişim epostaları olmak üzere. Etkileşim postaları; duyuruların, kampanyaların, anketlerin vb. Her türlü etkileşime yönlendiren e postalardır. İşlem e postalarıda üye olduğunuzda gelen aktivasyon maili gibi, siparişiniz işleme alındı gibi veya ürününüz kargoya verildi gibi bilgi amaçlı gönderilen e postalardır. E Posta gönderimini daha efektif hale getirmek için işlem e postalarınada hizmetinizden bir şeyler eklemeyi unutmayın.

Terk Edilen Sepetler

Bu işin duayenlerinden ve mail konusunda benim ufkumuda açan sevgili Murat Erdör’e selam göndermenin tam yeri sanırım. O bu konuda kadınların lider olduğunu ve davranışın temelinin tecrübelerine dayanarak “kendini tatmin” duygusu olduğunu söylüyor. Terk edilen sepet aslında e ticaretin kanayan yarası olduğunu söyleyebiliriz. Kuracağınız otomasyonlar sayesinde sepette bıraktığı ürünü müşterinize hatırlatarak satışa dönüştürebilirsiniz. İlk yarım saat içinde kesinlikle hatırlatma maili kurmanızı öneriyorum.

Harekete Geçirin!

Siz ziyaretçilerinizin harekete geçmelerini sağlamazsanız, muhtemelen onlar kendi kendilerine harekete geçmezler. Eğer onları harekete geçirmek istiyorsanız, onları bunu yapmaya teşvik etmelisiniz. İnsanlar aktif olmak, harekete geçmek için genellikle tavsiye, öneri ya da talep gibi tetikleyicilere ihtiyaç duyarlar. Madem öyle siz de onların hareketin bir parçası olmasını sağlayın!

Özel Günler

E posta, size kullanıcı ile etkileşime girmeniz için nadir anlardan birini sağlar. Ona kendini özel hissettireceğiniz her an dokunmalısınız. Üye olduğu tarih, doğum günü gibi. Ayrıca böyle günlerde segmentine göre ona bazı fırsatlar tanıyabilirsiniz.

Ürünlerinize Yorum Yaptırın

İnternette para kazanmanın en önemli yapıtaşlarından biri güvenilir olmaktır. Geleneksel alışveriş yöntemlerine nazaran e ticaret’in hala en büyük handikaplarından biride güvenilirliktir. Dokunarak almak varken müşterinin sizi seçmesi içinde sağlam temelleriniz olmalı. Bu temelleri müşterilerinize yorum yaptırarak bu yorumlar karşığınında da onlara havuçlar vererek sağlayabilirsiniz.

Responsive Tasarıma Geçin

Digitalzone 2017’de Google Türkiye çalışanı Fatih Özköse müjdeyi verdi. Google artık web sitelerini indexlerken destop değil mobili baz alacaktı. Hal böyle iken E postalarını bundan bağımsız düşünemezsiniz. İnsanların %53’ü e postalarını telefondan okumaya başladı bile, tasarımlarınızda artık mutlaka responsive geçmelisiniz.

Sicilinizi (Domain) Riske Atmayın!

Artık servis sağlayıcılar iyi niyetli sizden haber almayı isteyen insanların maillerini bile filtreliyor. Böylesine ince bir çizgideyken, sizinle alakalı olup olmadığını bile bilmediğiniz ve arkadaşınızdan bulduğunuz listeleri kullanmanız size bir fayda sağlamayacağı gibi zarara uğratadabilir ve artık gerçekten sizden haber almak isteyen insanlarada görünür olamazsınız.

İkinci E Postasını Alın

Biraz önce bahsettiğim husus aslında, sizden haber almayı bekleyen insanlar bile bazen servis sağlayıcılarının azizliğine uğrayarak maillerinizi göremiyor. Bu durumun önüne geçmenin aslında tek bir formülü var o da ikinci mail adreslerini mümkünse iş adreslerini almanızdan geçiyor. Bu konuda başı ağrıyanlardansanız mutlaka havuçlar verin ve iş maillerini toplayın, gelen kutusuna girmeniz kolaylaşacaktır.

Daha Fazla Bilgi Edinin

İnternette devir malum kişiselleştirme, big datayı en iyi kullanan müşterisinide en iyi tatmin edebilen diyebiliriz. Firmalarda bu uğurda ciddi bir savaş veriyor diyebiliriz. Bu mücadelede geride kalmamanız ve müşteriyi bir şekilde elinizde tutmanız için onlara alakalı içerikler göstermelisiniz. Sitenizde hangi alanlarda gezdiyse, hangi ürünlerden aldıysa vb. alakalı alanlarla kişiselleştirilmiş içerikler göndermeniz etkileşiminizide müşteri bağlılığınızıda arttıracaktır.

Konuyu Kişiselleştirin

Kendimden örnek vermem gerekirse her gün gelen onlarca mailden çok azı ilgimi çekiyor ve açıp okuyorum. Bu mailler genelde beni iyi tanıyan ve ne istediğimi bilen firmalar tarafından atılıyor. Cazip kılan bir diğer unsurda çok basit ama konu satırında adımla hitap edilmesi. Bu kendimi özel hissettiriyor ve açıp okuma gereği hissediyorum. Sadece ben değil listenizde %11 lik bir artış gözlemleyebilirsiniz bu sayede.

A/B Testi

Dünya sizin etrafınızda dönmüyor! Bilginiz sınırlı, o yüzden müşterilerinizi anlamanız gerekiyor. Onları anlamanın yolu A/B testinden geçiyor. Farklı varsaysonlar ile (Örneğin sonuna emoji koyduğunuz ve koymadığınız bir konu satırı) müşterilerinizi ölçümlemelisiniz. A/B testleride kişiselleştirmenin ve müşterilerinizi tanımanın bir parçasıdır.

Adet değil, Kalite Önemli

Daha önecede belirttiğim gibi, parayla veya arkadaşınızdan aldığınız listeler size hüsrana uğratabilir, hatta zarar veren boyutlara ulaşabilir. Listenizin çokluğu değil niteliği önemlidir. Kişisel tatmininiz, gerçeğin önüne geçmesin.

Açılma Oranlarına Güvenmeyin

Son konu başlığımız açılma oranları, mail raporlarınızdan olmazsa olmaz metrikleriniz: açılma, tıklama ve dönüşüm. Bu üç metriği birbirinden bağımsız düşünürseniz ve sadece açılma oranlarına bakarak mutlu olmayı tercih ederseniz, uzun vadede biraz üzüleceğinizi belirtmem gerekiyor.

Mail Sağlayıcılar

Bir çok mail otomasyon sistemi olmasına rağmen kullandığım iki sağlayıcıyı önereceğim. Başlangıç seviyesi için işinizi rahatlıkla göreceğinizi düşündüğüm MailChimp ve Sendpulse. Mailchimp özelliklerini gittikçe kısıtlıyor. Ama dediğim gibi 2.000 abone ve aylık olarak 12.000 gönderim işinizi rahatlıkla görecektir.

Yorum yazın