Merhabayın, yazıyı kaleme aldığım şu günlerde Facebook yeni bir güncelleme ile hedeflemelerde ilgi alanlarını daralttığını duyurdu. Türkiye henüz bu güncellemeden etkilenmedi. Fakat benim avrupa ülkelerinde verdiğim çoğu kampanya bundan etkilendi. Hedef kitleye ulaşmanın maliyeti gittikçe artıyor, yazı tam üstüne geldi diyebiliriz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan “remarketing” yani “yeniden pazarlama” kavramını Facebook üzerinden işleyeceğim. Yazı sırama aldım, pek yakında Google üzerinden de yeniden pazarlamayı anlattığım bir rehber hazırlayacağım. Önce kıymetini daha iyi kavramanız için yeniden pazarlama üzerine konuşalım:

Yeniden Pazarlama

Bir ziyaretçi, internet sitenizin alakalı olduğu sayfasını ziyaret ettikten sonra arzu ettiğiniz dönüşümü sağlamamış olabilir ve bunun birden çok sebebi olabilir. Karar verme, o an bu iş için uygun olmama, karşılaştırma, karar verme, vs. (Bu sebepler kullanıcı deneyimi ile alakalıda olabilir. Mutlaka “Kullanıcı Deneyimini Arayüz ile Geliştirin” yazımı okumanızı öneririm.) Yeniden pazarlamanın amacı kullanıcının tekrar karşısına çıkmak ve bu sefer onu dönüşüme götürmektir.

Facebook pikseli, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların cihazına çerezler gönderilir. Bu sayede oluşturduğumuz özel kitleleri ilgi alanlarına göre elimizde tutmuş oluruz. Var olan bu kitlelere yapacağınız alakalı yeniden pazarlama kampanyaları sizi doğrudan hedefe götürecektir. Bunun yanı sıra dönüşümlerinizi arttırarak hem daha az para harcamış hemde daha efektif bir kampanya oluşturmuş olacaksınız. O zaman Facebook piksel kurulumu ile başlayalım:

Facebook Piksel Kurulumu

Öncelikle hesabımızın bağlı bulunduğu işletme hesabımıza girelim. Sağ üstte bulunan menüye tıklayarak hepsini göstermesini isteyelim. Olay yöneticisi > Pikseller seçeneğini takip edelim.

 

 

Bizi aşağıda gördüğünüz gibi bir sayfa karşılayacaktır. “Bir piksel oluştur” seçeneğine tıklayalım.

 

 

Pikselimize isim girerek “Oluştur” seçeneğine tıklayalım. Kodumuz oluştu. Site ile entegrasyonunu yapmak için “Kodu kendiniz manuel olarak yükleyin” seçeneğine tıklayalım.

 

 

Bu alanın üzerine tıkladığımızda kopyala seçeneği çıkacaktır. Kodu kopyalayarak tarayıcımızda yeni bir sekme açalım. Ardından sitemizin kullanıcı panelini açarak “.head” dosyasına girelim. (WordPress kullanıyorsanız site yönetici panelinde görünüm altında düzenleyici seçeneğine tıklayın. Sağ menüde: Tema Üst Bölümü “header.php” seçeneği, başka bir servis kullanıyorsanız FTP üzerinden) Aşağıda gördüğünüze benzer kodu <head> </head> etiketi arasına girelim. Facebook sekmemize geri dönerek “Test trafiği gönder” diyelim ve kontrol edelim. İşlemleri sorunsuz bir şekilde uyguladıysak yeşil ışık yanacaktır. Piksel işlemimiz basit anlamda bu kadardır.

 

 

Facebook Pikseli ile Etkinlik izleyin

 

E ticaret yapıyorsanız daha komplike bir işlem vardır. Aşağıdaki menüden takip etmek istediğiniz alanları seçerek kodlarını alabilir biraz önce eklediğimiz koda ilave edebilirsiniz.

 

 

Kodlar size karmaşık geldiyse aşağıdaki seçeneğe tıklayarak Facebook’un, piksel yardımcısı uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

Facebook Özel Hedef Kitleleri

Piksel işlemini tamamladığımıza göre Özel hedef kitleleri oluşturabiliriz. Olay yöneticisi menümüzü yeniden açarak Varlıklar sekmesi altındaki Hedef Kitleler seçeneğine tıklayalım. Açılan sayfada Özel Hedef Kitleler seçeneğine tıklayalım

 

Aşağıdaki gibi bir popup açılacaktır. Buradaki kitlelerden biraz bahsetmek gerekirse:

Müşteri Dosyası :

Sitenizden veya farklı yöntemlerle topladığınız müşteri e postaları eğer Facebook’a üye oldukları e posta bilgileri ile uyuşuyorsa kullanabileceğiniz bir hedef kitle yaratma yöntemidir. Excell üzerinden veya kopyala yapıştır ile bilgileri Facebook’a göndererek yapılır.

Uygulama hareketleri :

Adındanda anlaşılacağı gibi mobil uygulamanız varsa yine kendi içerisinde istediğiniz gibi hareketler üzerinden segmente ederek yapabileceğiniz hedef kitle oluşturma yöntemidir. Bunun dışında uygulamanızı indirmiş ve henüz aksiyon almamış veya üyelik adımlarını tamamlamamış gibi gibi kullanıcılar üzerinden de kampanyalar yapabilmektesiniz.

Etkileşim :

Adından ve açıklamasından da anlaşılacağı gibi sizinle daha önceden etkileşime girmiş kullanıcılar. Bu işin güzelliği bazen ilgimi çeken sayfa reklamlarıyla karşılaşmama rağmen sosyal medya profillerimi olduğunca kişi bazlı ve “temiz” tutmaya gayret ediyorum. Markalar günde 2-3 post paylaşarak hem zamanımı hem dikkatimi yiyor. Aynı zamanda her içerikleride ilgimi çekmiyor. Benim gibi düşünen insanların çok olduğunu biliyorum o yüzden bu hedef kitlede bence oldukça kullanışlı. Burada sadece fotografınızı beğenen, mesaj atan veya yorum yapanlar değil sayfanızı inceleyenler gönderinize belli bir süreyi (emin değilim) geçecek şekilde bakanlar kısacası sizinle ilgili olanları hedefleyebilirsiniz.

Çevrimdışı hareketleri henüz kullanma şansım olmadı fakat omnichannel denilen olaydır diye düşünmekteyim. Denersem burayı güncellerim.

 

Veee…. Göz bebeğimiz “İnternet Sitesi Trafiği” ne tıklayalım.

 

 

Belirli bir internet sitesini ziyaret eden kişiler seçeneği üzerinden ilgili sayfanızı hedefleyebilirsiniz. Bunun dışında Geçirdikleri süreye göre ziyaretçiler ve Tüm internet sitesi ziyaretçileri gibi seçeneklerde var. Ayrıca piksel oluştururken e ticaret yapanlar için farklı seçeneklerde var demiştik. From your events üzerinden bu hedef kitleleri oluşturabilirsiniz.

 

 

Burası üzerinde uzmanlaşmak ve senaryoları ilerletmek yaptığınız işe göre tamamen hayal dünyanıza kalmış. Küçük ama her biri çok etkili seçenekler ile donatılmış bu menü üzerinden harika işler çıkartabilirsiniz. Mesela ben E posta pazarlaması üzerine yazdığım bir yazıyı hedefledim. Bu hedef kitleye: E posta pazarlama eğitimi satabilir veya “Mail bültenime abone olun, E posta Pazarlama PDF’i göndereyim.” diyerek iletişim bilgisi alabilirim. Senaryolar ibadullah çoğaltılabilir, işinize en çok yarayacak seçeneği keşfetmelisiniz.

 

 

Tüketilen müzikler :

 

Kullanılan kaynaklar :

Facebook yeniden pazarlama üzerine : Facebook

Yorum yazın