Merhaba, öncelikle yazıyı faydalı bulduysanız yorum bırakmanız beni mutlu eder. Site işlerini hallettikten sonra geriye kurumsal mail kurulumu kalıyor. Bununla alakalıda onlarca yazı var bu yüzden daha önce üzerine yazma teşebbüsüne girişmemiştim. Benim bu alanda çalıştığım servis genelde Yandex olmaktadır. Basit bir arayüzü var 10 dakikamı ayırarak servisi aktif hale getirebiliyorum. Yazıyı yazmamın sebebi de Yandex’in servisi biraz değiştirmiş olması. Eskiden kurum.yandex.com adresinden giriş yaparak adresimizi ekliyor gerekli eklemeleri yapıyorduk ve bitiyordu. Eskiden nasıl ücretsiz kullanıyorsanız yine aynı şekilde Yandex Connect’i de ücretsiz kullanabilirsiniz. Godaddy domaini Yandex Connect‘e (eski adıyla kurumsal mail) entegre etmek ilk gözlemlerime göre kolaylaşmış.

Bonus #1
Kurumsal e-postalarınız için kullanabileceğiniz, onlarca ücretsiz hazır e-posta imza oluşturucu için bu adrese göz atabilirsiniz.


Bonus #2
Godaddy için hazırladığım, “Godaddy’i nasıl hackledim?” yazımda ilginizi çekecektir. İçinde  bu konu başlıklarından faydalanabilirsiniz:

 • Aynı Veri Tabanına Birden Fazla WordPress Kurmak.
 • Ücretsiz SSL Sertifikası
 • Analytics’te Subdomain’i Ayrıca Takip Etmek

Bonus #3
Özyeğin Üniversitesi Girişim Kulübü’nün gerçekleştirdiği “Dijital Pazarlama” konulu panel için hazırladığım: “Etkili E-posta pazarlama nasıl yapılmalıdır?” yazısı da ilginizi çekebilir. 

Yandex Connect ile ücretsiz olarak siteniz için info@adresiniz şeklinde yüzlerce mail adresi alabilirsiniz, peki nasıl? O halde kuruluma geçelim:

1- Öncelikle Yandex mail hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınız yoksa buradan hemen bir Yandex mail hesabı açabilirsiniz.

2- Yandex mail hesabı açtıktan sonra hemen şuraya tıklayarak Yandex kurumsal mail hesabı sayfasına ulaşın.

3- Açılan sayfada önünüze aşağıdaki ekran gelecektir, kapatın.

4- Aşağıdaki boş alana adresinizi yazın

Şimdi açılan sayfada 2 adımda onaylama sistemi var. İlk onaylanması gereken adım

 • Alan adının sahibi olduğunu doğrulayın
 • 2-MX kayıtlarını ayarlayın. 

5- Bu kısımda alan adımızı doğrulayacağız, oldukça kolay bir işlem “Meta Etiket” olarak ekleme için bize verdiği kodu <head> </head> etiketleri arasına eklememiz yeterlidir. “HTML Dosyası” seçeneği için yine FTP üzerinden kök dizinimiz yani “Public.html” içerisine verdiği dosyayı yüklememiz gerekmektedir.

6- Ben entegrasyonumu, “DNS Kaydı” ekleyerek yapacağım. Seçeneğe tıklayalım ve kodu kopyalayalım. Ardından yeni bir sekme açarak hosting sağlayıcımızın paneline giriş yapalım. Godaddy kullananlar, hesaba giriş yaptıktan sonra: Alan Adları>DNS (hangi alan adımızı kullanacaksak yanında bulunan)>Ekle (Sağ altta) seçeneklerini takip edebilirler.

7- Ana Bilgisayar: @

TXT Değeri : Bir önceki sayfada kopyaladığımız kod

Şeklinde olacak. Ardından Yandex Connect’e geri dönerek, “Doğrulama İşlemini Başlat” seçeneğine tıklayalım. Buraya kadar bir şekilde uyguladıysanız anında doğrulama gerçekleşecektir.

8- Artık “Alan adı onaylandı”, “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” uyarısını görmekteyiz. Hemen MX kaydımızı da ekleyelim.

9- Yeniden hosting sağlayıcımızın sayfasına geçeli ve “Ekle” seçeneğine tıklayarak, Tür olarak MX’i seçelim. Aşağıdaki gibi kutucukları dolduralım:

Tür: MX

Ana Bilgisayar: @

Yönlendirilen yer: mx.yandex.net

Öncelik: 10

TTL: 1 saat

Ayarları doğru yazdığınıza emin olun.

10- Kaydettikten sonra Yandex Connect’e geçiş yapalım. MX işleminin onaylanması 20-30 dk sürebilir. Endişelenmeyin bu süreçte 1 saat içinde mail hesabına giriş yapın ve mail gönderip almayı deneyin. Aşağıdaki gibi yazabilir, sistem yeni olduğu için sanıyorum kullandığım halde benden bile hala aynı hatayı göstermekte.

Yandex Mail Connect’e (Kurumlar) kişi ekleme

11- Mail adreslerimizi eklemek ise yine daha kolay ve daha düzenli bir menü üzerinde sunulmuş. CRM mantığına yaklaşmış bir arayüz deneyimi oldu diyebiliriz artık aslında. Panelimizde “Kurumsal Yapı” sekmesi üzerinden sağ altta gördüğünüz “Ekle” seçeneği ile kolayca kullanıcı (mail adresi) yaratabiliyorsunuz.

İşlem bu kadar, eskiye nazaran işlem kolaylaştı başlangıçta belirttiğim gibi. Bunun dışında eskiden birde CNAME eklerdik, yeni uygulanışta bu işlemde kalkmış. Godaddy üzerinden anlattım fakat en zoru o, muhtemelen kullandığınız farklı hosting sağlayıcıda çok daha rahat yapacaksınızdır.

11 Comments

 1. Sayenizde yandex connect e epostami kurabildim cok tesekkurler.

 2. Dostum eline emeğine yüreğine sağlık,

  Kılavuz hazırlamışsın uyduk. muhtemelen 30 dk sonra sistemimiz hazır.

  Tekrar teşekkürler. !

  • Mert Sabuncu Reply

   Merhaba, faydalanmanıza çok sevindim. Güle güle kullanın…

 3. Caner Ozcan Reply

  Merhaba,

  Emeğiniz ve bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Benim asıl derdim ise daha önce DNSlerimi de Yandex’e devretmiştim. Connect’e geçtikten sonra ise yeni alanadı ekleyip DNS işlerini de Yandex’e nasıl devredeceğimi bulamadım.

  Bu konuda bir bilginiz var mı?

  • Mert Sabuncu Reply

   Ben de DNS devrederek kurulum yapıyorum esasında. 6. maddede belirttim zaten, sorunuzu kapsıyordur umarım yanıtım.

 4. hocam
  Hata oluştu
  E-posta, spama benzediği için gönderilmiyor. Bugün çok fazla e-posta göndermiş olabilirsiniz.

  E-posta gönderme denemeleri tamamen durdurulduktan yaklaşık bir gün sonra e-postaları tekrar gönderebileceksiniz. Hata ayrıntılarıyla ilgili bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.
  Hatasi geliyor yardim edebilir misin

  • Mert Sabuncu Reply

   Selam hatada söylediği gibi bir anda çok fazla mail göndermeye çalıştıysanız SPAM e düşmüş olabilirsiniz. Beklemekten başka çareniz yok gibi duruyor…

  • Mert Sabuncu Reply

   Emin olmamakla beraber kurulumu tekrar yapmanı önerebilirim…

Yorum yazın