Merhaba, öncelikle yazıyı faydalı bulduysanız yorum bırakmanız beni mutlu eder. Site işlerini hallettikten sonra geriye kurumsal mail kurulumu kalıyor. Bununla alakalıda onlarca yazı var bu yüzden daha önce üzerine yazma teşebbüsüne girişmemiştim. Benim bu alanda çalıştığım servis genelde Yandex olmaktadır. Basit bir arayüzü var 10 dakikamı ayırarak servisi aktif hale getirebiliyorum. Yazıyı yazmamın sebebi de Yandex’in servisi biraz değiştirmiş olması. Eskiden kurum.yandex.com adresinden giriş yaparak adresimizi ekliyor gerekli eklemeleri yapıyorduk ve bitiyordu. Eskiden nasıl ücretsiz kullanıyorsanız yine aynı şekilde Yandex Connect’i de ücretsiz kullanabilirsiniz. Godaddy domaini Yandex Connect‘e (eski adıyla kurumsal mail) entegre etmek ilk gözlemlerime göre kolaylaşmış.

Bonus #1
Kurumsal e-postalarınız için kullanabileceğiniz, onlarca ücretsiz hazır e-posta imza oluşturucu için bu adrese göz atabilirsiniz.


Bonus #2
Godaddy için hazırladığım, “Godaddy’i nasıl hackledim?” yazımda ilginizi çekecektir. İçinde  bu konu başlıklarından faydalanabilirsiniz:

 • Aynı Veri Tabanına Birden Fazla WordPress Kurmak.
 • Ücretsiz SSL Sertifikası
 • Analytics’te Subdomain’i Ayrıca Takip Etmek

Bonus #3
Özyeğin Üniversitesi Girişim Kulübü’nün gerçekleştirdiği “Dijital Pazarlama” konulu panel için hazırladığım: “Etkili E-posta pazarlama nasıl yapılmalıdır?” yazısı da ilginizi çekebilir. 

Yandex Connect ile ücretsiz olarak siteniz için info@adresiniz şeklinde yüzlerce mail adresi alabilirsiniz, peki nasıl? O halde kuruluma geçelim:

1- Öncelikle Yandex mail hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınız yoksa buradan hemen bir Yandex mail hesabı açabilirsiniz.

2- Yandex mail hesabı açtıktan sonra hemen şuraya tıklayarak Yandex kurumsal mail hesabı sayfasına ulaşın.

3- Açılan sayfada önünüze aşağıdaki ekran gelecektir, kapatın.

4- Aşağıdaki boş alana adresinizi yazın

Şimdi açılan sayfada 2 adımda onaylama sistemi var. İlk onaylanması gereken adım

 • Alan adının sahibi olduğunu doğrulayın
 • 2-MX kayıtlarını ayarlayın. 

5- Bu kısımda alan adımızı doğrulayacağız, oldukça kolay bir işlem “Meta Etiket” olarak ekleme için bize verdiği kodu <head> </head> etiketleri arasına eklememiz yeterlidir. “HTML Dosyası” seçeneği için yine FTP üzerinden kök dizinimiz yani “Public.html” içerisine verdiği dosyayı yüklememiz gerekmektedir.

6- Ben entegrasyonumu, “DNS Kaydı” ekleyerek yapacağım. Seçeneğe tıklayalım ve kodu kopyalayalım. Ardından yeni bir sekme açarak hosting sağlayıcımızın paneline giriş yapalım. Godaddy kullananlar, hesaba giriş yaptıktan sonra: Alan Adları>DNS (hangi alan adımızı kullanacaksak yanında bulunan)>Ekle (Sağ altta) seçeneklerini takip edebilirler.

7- Ana Bilgisayar: @

TXT Değeri : Bir önceki sayfada kopyaladığımız kod

Şeklinde olacak. Ardından Yandex Connect’e geri dönerek, “Doğrulama İşlemini Başlat” seçeneğine tıklayalım. Buraya kadar bir şekilde uyguladıysanız anında doğrulama gerçekleşecektir.

8- Artık “Alan adı onaylandı”, “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” uyarısını görmekteyiz. Hemen MX kaydımızı da ekleyelim.

9- Yeniden hosting sağlayıcımızın sayfasına geçeli ve “Ekle” seçeneğine tıklayarak, Tür olarak MX’i seçelim. Aşağıdaki gibi kutucukları dolduralım:

Tür: MX

Ana Bilgisayar: @

Yönlendirilen yer: mx.yandex.net

Öncelik: 10

TTL: 1 saat

Ayarları doğru yazdığınıza emin olun.

10- Kaydettikten sonra Yandex Connect’e geçiş yapalım. MX işleminin onaylanması 20-30 dk sürebilir. Endişelenmeyin bu süreçte 1 saat içinde mail hesabına giriş yapın ve mail gönderip almayı deneyin. Aşağıdaki gibi yazabilir, sistem yeni olduğu için sanıyorum kullandığım halde benden bile hala aynı hatayı göstermekte.

Yandex Mail Connect’e (Kurumlar) kişi ekleme

11- Mail adreslerimizi eklemek ise yine daha kolay ve daha düzenli bir menü üzerinde sunulmuş. CRM mantığına yaklaşmış bir arayüz deneyimi oldu diyebiliriz artık aslında. Panelimizde “Kurumsal Yapı” sekmesi üzerinden sağ altta gördüğünüz “Ekle” seçeneği ile kolayca kullanıcı (mail adresi) yaratabiliyorsunuz.

İşlem bu kadar, eskiye nazaran işlem kolaylaştı başlangıçta belirttiğim gibi. Bunun dışında eskiden birde CNAME eklerdik, yeni uygulanışta bu işlemde kalkmış. Godaddy üzerinden anlattım fakat en zoru o, muhtemelen kullandığınız farklı hosting sağlayıcıda çok daha rahat yapacaksınızdır.

Yandex Kurumsal Mail’i Macbook ve Outlook’ta nasıl açarım?

Bir okuyucumuzun sorusu üzerine yazıya bu cevabıda eklemek istedim. Ben macbook için kurumsal mail kurulumu yaptım. Outlook için de aynı bilgileri girerek sonuca ulaşabilirsiniz.

Macbook için mail eklemek için adımları takip ediniz: Ayarlar > İnternet Hesapları > Başka bir hesap ekle > Mail hesabı

Macbook Yandex Kurumsal Mail kurulum

E-posta adresiniz
E-posta parolanız
Hesap Türü : IMAP
Gelen Posta Sunucusu: imap.yandex.com.tr
Giden Posta Sunucusu: smtp.yandex.com.tr

Yandex Kurumsal Mail Olası Hatalar : Mail gönderebiliyorum fakat alamıyorum  

#1 Bu sorun için öncelikle şunu belirtmeliyim ki: CDN veya domaini başka bir DNS üzerinden geçiriyorsanız aşağıdaki gibi “Alan adı onaylandı, MX kayıtları ayarlanmadı” hatası alacaksınız.

Bu hata için öncelikle domain için servis sağlayıcınızın panelini ziyaret ederek DNS ayarlarını kontrol edin. Aşağıdaki gibi Yandex dışında yönlendirme söz konusu ise bağlı olan servis sağlayıcı üzerinden ekleme yapmalısınız.

Yandex Connect Yönetici panelinizin DNS bölümünde MX kayıtları ekli olsa bile bu hatayı alacaksınız. Bu hata başınıza CDN kurulumundan sonra da gelebilir. Çözüm için umarım benim gibi bir gününüzü heba etmezsiniz. Ben CDN olarak Cloudflare kullanıyorum. DNS bölümünden oldukça kolay bir şekilde MX kaydı ekleyebilirsiniz.

#2 Yandex mail’inize girin sırasıyla şu adımları izleyin Tüm ayarlar > E-posta programları alanları aşağıdaki gibi düzenleyin

Yandex Connect’ten Domaini Kaldırmak

Yandex connectten alan adı silmek isterseniz: kurum profili menüsüne girin. Ardından “kurumu veya organizasyonu sil” seçeneğine tıklayın.
Erten Erdem’e desteği için teşekkür ederiz.

32 Comments

 1. Sayenizde yandex connect e epostami kurabildim cok tesekkurler.

 2. Dostum eline emeğine yüreğine sağlık,

  Kılavuz hazırlamışsın uyduk. muhtemelen 30 dk sonra sistemimiz hazır.

  Tekrar teşekkürler. !

  • Mert Sabuncu Reply

   Merhaba, faydalanmanıza çok sevindim. Güle güle kullanın…

 3. Caner Ozcan Reply

  Merhaba,

  Emeğiniz ve bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Benim asıl derdim ise daha önce DNSlerimi de Yandex’e devretmiştim. Connect’e geçtikten sonra ise yeni alanadı ekleyip DNS işlerini de Yandex’e nasıl devredeceğimi bulamadım.

  Bu konuda bir bilginiz var mı?

  • Mert Sabuncu Reply

   Ben de DNS devrederek kurulum yapıyorum esasında. 6. maddede belirttim zaten, sorunuzu kapsıyordur umarım yanıtım.

 4. hocam
  Hata oluştu
  E-posta, spama benzediği için gönderilmiyor. Bugün çok fazla e-posta göndermiş olabilirsiniz.

  E-posta gönderme denemeleri tamamen durdurulduktan yaklaşık bir gün sonra e-postaları tekrar gönderebileceksiniz. Hata ayrıntılarıyla ilgili bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.
  Hatasi geliyor yardim edebilir misin

  • Mert Sabuncu Reply

   Selam hatada söylediği gibi bir anda çok fazla mail göndermeye çalıştıysanız SPAM e düşmüş olabilirsiniz. Beklemekten başka çareniz yok gibi duruyor…

  • Mert Sabuncu Reply

   Emin olmamakla beraber kurulumu tekrar yapmanı önerebilirim…

 5. selam hocam bir sorum olacaktı 🙂

  hosting im goddady maillerimi daha öncesinden yandex e taşımıştım şuan çalışır durumda.

  wordpress ile oluşturduğum sitede contact form7 iletişim formuna yapılan grişler maile düşmüyor çözüm hakkında öneriniz olur mu?

  teşekkürler

  • Mert Sabuncu Reply

   Merhaba Alper, dışarıdan mail alabiliyorsan, sadece contact formdan gelmesi gereken mailler tarafında problem yaşıyorsan iletişim formunda problem vardır. Tekrar ayarlarının üzerinden geçmende fayda olacaktır.

   Sevgiler

 6. Ayrıca bir hostinge sahip olmalıyız sanırım? Dığru mu anladım acaba?

  • Mert Sabuncu Reply

   Gerekli, zaten site olmadan mailinin olması çok anlamlı değil 🙂

 7. Merhabalar. Godaddy de kullandığım maili yandex e taşıdım. Outlookta kullanıyorum, mail gidiyor fakat mail alamıyorum. Yazınızdaki bölümü Godaddy’ de bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz

  • Mert Sabuncu Reply

   Godaddy’e girdiğinizde my products’a girin ardından domaininizin yanında “DNS” seçeneği göreceksiniz. Kurulumu tekrar deneyin mutlaka olacaktır.

    • Mert Sabuncu Reply

     Gerekli, zaten site olmadan mailinin olması çok anlamlı değil 🙂

 8. Merhabalar Mert Bey,
  Rehberinize uyarak yaptım. Mail Atabiliyorum fakat mail alamıyorum. Diğer ayarlar menüsünden POP ları falan ayarladım ama hala bir değişiklik yok.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Mert Sabuncu Reply

   Selamlar Önder, verdiğim ayarları harfiyen yaptıysan farklı bir doğrulama yöntemiyle deneyebilirsin. Gönderip alamıyorsan DNS kısmında bir hata yapmış olmalısın.

 9. Merhaba,

  Bir bana zor geldi galiba. Eski hali benim ihtiyaçlarıma göre daha kolaydı. Mesela alan adını silme işlemini bir türlü bulamadım. Bu konuda yardımcı olacak varsa çok sevinirim.

  • Mert Sabuncu Reply

   Merhaba, alan adı silme işlemi yok. Mail silinmez hep kalır. Farklı bir yere devredebilirsiniz.

 10. Ugur BAYRAK Reply

  Merhaba,

  alan adı onaylandı

  Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı hatası alıyorum. cpapnel içinden mx kaydı ayarlarını yaptım.

  • Mert Sabuncu Reply

   Farklı bir alanadı sahipliği yöntemi ile deneyebilirsiniz.

 11. Alan adı silme işlemi kurum sil menüsü üzerinden yapılıyor yalnız öncelikle mail hesapları silinip ondan sonra alan adı yandex connectten ayrılabilir

 12. Trend Grup Reply

  Merhabalar, Açıklamalarınız sayesinde kolaylıkla kurulum sağladık. Teşekkürler

 13. Hazırladığınız doküman sayesinde GoDaddy üzerinde olmayan domain ve hosting için problemsiz kurulum yaptım. Çok teşekkürler.

 14. html dosyasını yükledikten sonra onay aşaması en fazla ne kadar sürüyor acaba?
  ya da diğer doğrulama yöntemleri hakkında yönlendirebilir misiniz?

  • Mert Sabuncu Reply

   Merhaba, HTML olarak kök dizininize (public.html) 1 kb lik dosya yüklemeniz gerekmektedir. DNS için kullandığınız servis sağlayıcınızın sitesine girerek domaininizin DNS ayarlarına verilen kodu eklemelisiniz. Meta etiketi olarak verilen kodu, sayfanın istenen bölümüne eklemeniz yeterli olacaktır. İşlemler oldukça kolay. Anında sonuç alırsınız.

Yorum yazın