Merhabayın! Godaddy, Digitürk ve yüce devletimizden sonra en vahşi kapitalistlerden biri olduğu için (sonunda devrimcilerle kuşanmış menünün hakkını veriyorum sanırım.) subdomain üzerinde siteyi çeşitlendirme girişimim  Godaddy’nin kapitalist herşeyi satma politikasına takıldı. Küçücük ve kâr amacı gütmeyen bir site için maliyeti neredeyse 700 liralara kadar gidince, ben de inat ettim bu durum karşısında. Bu inat esnasında ilk kez karşılaştığım problemler de oldu. Bu süreçte verdiğim apansız mücadeleden alnımın akıyla çıkmanın haklı gururu ile küçük bir rehber hazırlamak gereği duydum. Umarım faydalı bulursunuz.

Ayrıca, Godaddy kurumsal E-posta adresinizi Yandex Kurumsal Mail servisine taşımanız için yazdığım: Godaddy domaini, Yandex Connect‘e (eski adıyla kurumsal mail) entegre etmek yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı Veri Tabanına Birden Fazla WordPress Kurmak

Önceki yazımda eski servis sağlayıcım STRATO‘nun Türkiye piyasasından çekildiğini söylemiştim. Hal böyle olunca işler için kullandığım hosting firması olan Godaddy‘i seçtim. O zamanlar kafamda 2. bir site kurarım gibi bir düşünce olmadığından, Web Hosting kısmında bulunan en basit paketlerini aldım. Asıl sitemi istediğim kıvama getirdikten sonra yeni bir şeyler yapma isteği gelişti. Gün içersinde internette bir çok şey ile karşılaştığımı bunlarında yok olup gittiğini farkettim. Güzel bir meşgale bulmuşa benziyordum keza Macbook’un arşivcilik anlamında bireyi çok desteklemediği aşikar. Zamanında Sezyum’un asil Türk milletine bağışladığı Sezyum.com tarzı küçük bir site yapma fikri içimi yaktı.

Başladım çalışmalara subdomain oluştu fakat CPanel üzerinden WordPress kurulumu gerçekleştiremiyorum. Müşteri hizmetlerine 3 kere bağlandım. 3. müşteri temsilcisi paketiniz desteklemiyor dedi nihayet. Ardından araştırmalara başladım, oldukça kolay bir yöntemde buldum:

Öncelikle CPanel veya hosting sağlayıcınızın hizmet ekranından subdomain oluşturalım. Güncel WordPress dosyalarını buradan indirelim. FTP’yi açalım burada wp-config.php dosyamızı bilgisayarımıza indirelim ardından hedef klasörümüzü (subdomain) açarak önceden indirdiğimiz WordPress dosyasını buraya atalım. Aktarım tamamlandıysa sitemize girelim. Bizi şöyle bir ekran karşılayacaktır:

 

 

Let’s go! veya Türkçe’de muhtemelen ” Hadi başlayalım ” seçeneğine tıklayalım.

 

 

 

Bizden burada bağğzı bilgiler isteyecek. Bu bilgileri daha önce indirdiğimiz wp-config.php dosyamızdan alacağız. Wp config dosyamızı açar açmaz buradaki bilgiler aşağıda bantladığım yerler gibi önümüze çıkacak. Şimdi gelelim en önemli kısma Table Prefix yani en alttaki kutucuk, burada tablo değeriniz genelde wp_ ‘dir. Buranın başına herhangi bir harf ekleyelim. İşlem bu kadar, hayırlı ols.

 

 

Ücretsiz SSL Sertifikası

SSL paketimde sadece tek siteyi kapsıyormuş… Godaddy bu SSL’den 200 lira alıyor. Bugüne kadar o kadar para harcadığım şey biraz çaba ile ücretsiz bir şekilde yapılıyormuş. Fakat baştan söylemekte fayda var 3 ayda bir yenilemek gerekiyor. Bunun zor bir işlem olmadığını da söylemeliyim. Aşağıdaki adımları takip ederek rahatlıkla kurulumu tamamlayabilirsiniz. Yine de ben uğraşamam derseniz ve Godaddy kullanıcısı iseniz: Normal ücreti 200 lira olan bu SSL Sertifikasına 17 liraya sahip olabilirsiniz. Onun için tıklayınız. Ticari için farklı bir SSL kullanmalısınız uyarısını yaptıktan sonra anlatmaya başlayalım:

SSLforfree adresine girerek domain bilgimizi giriyoruz.  Domain adresimizi giriyoruz. Ardından çıkan sayfada aşağıdaki kutucukları göreceksiniz. Manual Verification seçeneğine tıklayalım. Ardından aşağıda manually verify domain kısmına tıklayalım.
Şimdi adım adım gidelim.
1- ” Download File #1 ” Dosyasını indirelim.
2- FTP üzerinde sitenizin kök dizini olan Public_html‘yi açın.
3- Sağ tıklayarak klasör oluştur seçeneğine tıklayın. Klasörün adı “ .well-known ”  olacak.
4- ” .well-known ” klasörünün içine girip yeni bir klasör daha oluşturun. Bunun isminide ” acme-challenge ” yapın.
5- Başlangıçta indirmiş olduğunuz dosyayı bu oluşturduğunuz ” .well-known ” içerisinde ki ” acme-challenge ”  klasörünün içerisine koyun.
Bu işlemlerden sonra FTP üzerinde aşağıdaki gibi bir görüntü varsa işlemi doğru yaptık demektir.
Ardından Download SSL Certificate seçeneğine tıklayalım.  Aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılayacaktır.
 
Tarayıcımızda yeni bir sekme açalım ve CPanel‘e giriş yapalım. Ana ekranda arama kısmına SSL yazalım.  SSL/TLS bağlantısı önümüze gelecektir. Tıkladığımızda aşağıdaki sayfa açılacaktır.
En altta bulunan ” Siteniz için SSL Yükleyin ve Yönetin (HTTPS) ” seçeneğine tıklayalım.  Hangi domain adresimiz için kullanmak istediysek Eylemler sekmesinde ” Yeni site için sertifika kullan ” seçeneğine tıkladığımızda, ekran aşağıya doğru kayacak.
Buradan alan adımızı seçelim. Ardından diğer sekmede bıraktığımız sayfadaki üç kutucuğu burada önümüze çıkan üç kutucuğa sırasıyla girelim. Sertifikayı uygula seçeneğine tıklayarak işlemi sonlandırabiliriz.
Evet SSL işlemimizde tamam.

Analytics’te Subdomain’i Ayrıca Takip Etmek

Ne bitmek bilmez çilem varmış her şey tamam, şimdi daha önce hiç yapmadığım ama birgün karşıma çıkacağından emin olduğum bir iş ile alakalı tecrübelerimi paylaşacağım. Bu Godaddy ile alakalı değil. Subdomain veya subfolder hangisini kullanıyorsanız ayrı ölçümlemek için Analytics görünümü oluşturacağız. Analytics üzerinde ölçümleme yaparken ikisini ayırmak istiyordum. Ölçümleme olarak benim için farklı değere sahipler. Kaldı ki genel olarakta böyle öneriyorum. İlerisi için başlangıçta temelleri sağlam atmalısınız. Gelelim işlemin yapılışına:
1 – Bu işlemi yapmadan önce varolan görünümü kopyalayalım.
      Google Analytics > Yönetici > Görünüm ayarları (3. ve en sağdaki sütun) > (Sağ üstte) Görünümü kopyala
2-Ardından bu yeni görünüm seçiliyken yine yöneticimizden Filtreler kısmına tıklayalım. Aşağıdaki görüntüyü kendi sitenize göre uyarlayın ve kaydedin.
3- Bu filtre işlemini ana görünümünüzde bulunan verilere dahil olmaması için ana görünümede filtre uygulamalısınız. Aşağıda görseldeki gibi olmalı.

Yorum yazın