Uzun bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Yaz aylarının girmesi ve çöken rehavet umarım güzel bir bahane olarak kabul bulur. Bunun dışında hosting sağlayıcım STRATO maalesef Türkiye piyasasından çekildiği için ben de bu süreçte siteye gerekli ilgiyi gösteremediğimden ortalık bir hayli karıştı. Sonuç olarak siteyi büyük oranda tekrar web archive kullanarak eski haline getirdim diyebilirim.

Daha önce yazdığım fakat “yeni site” için tekrar kaleme almayı düşündüğüm bir içerik ile tekrar merhaba diyeyim o zaman ve gelelim konumuza:

“Bir dijital pazarlamacının temel besin kaynağı veridir. Fakat veriler bazen karmaşık bir hal alabiliyor. Veri analizi ihtiyacınızı görecek onlarca araç olmakla beraber en yaygını ve şüphesiz Google Analytics’tir. Bir parantez açarak mobil uygulama sahibiyseniz yine aynı özelliklere sahip Google yapımı Firebase’te işinizi görecektir. Diğer araçlardan bazıları ise: Adobe’un ürettiği Data Analytics Cloud (Ücretli), Yandex Metrica ve WordPress Stats’dır. Beni sorarsanız Yandex Metrica, WordPress Stats ve Google Analiytics gibi ücretsiz araçları kullanıyorum, yeterli bulduğumu da söylemeliyim.”  Ayrıca yazıma dair kurtarabildiğim tek kısım oldu. Biraz revize edildi tabii.

Web sitesi üzerinde atılan bütün adımların temelinde veriler olmalıdır. Analytics gözünüzde sadece web sitesinin trafiğini ölçtüğünüz bir araç statüsüne sahip ise bu bakış açınızı derhal değiştirmenizi öneririm. Bu yazıda ileriye dönük stratejilerinizi değiştirecek bazı metriklerden kutulmuş ünlü dijital pazarlamacılarında aralarında olduğu bazı özel raporlamalar paylaşacağım. Umarım faydasını görürsünüz.

Peki Neden Özel Raporlar?

Sitemiz için bir sürü içerik yayınlıyoruz. Peki hangi içerik daha çok ilgi çekmiş? Hangi konuda daha fazla içerik üretmeliyiz? Ne tür içerikler (videolar, resimler, yorumlar vb.) ziyaretçiler tarafından beğeniliyor? Hangi içerik iş veya kâr amacı gütmeyen bir değer sunar? Bunlar, yanıtlanması gereken çok önemli sorular ve Google Analytics gibi araçlarda parçalanmış içerik raporlarıyla bu soruları kolayca yanıtlamak zor. Özel raporlar bu anlamda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Tüm bu rapor, görünümler ve hatta segmentler için detaylı olarak Analytics’in Solutions Gallery’i ziyaret edebilirsiniz.

1-SEO Performansınızı İzleyin

Kullanışlı bir gösterge paneliyle başlangıcı yapalım. SEO Dashboard ekranından organik arama metrikleri, anahtar kelime performansı, üst açılış sayfası performansı, kaynak, anahtar kelimelere göre dönüşüm oranları gibi bir çok özellikten faydalanabilirsiniz.

Rapora git

Ayrıca bu raporada göz atabilirsiniz:

2-En İyi İçerik ve Anahtar Kelimelerinizi Bulun

Oldukça kapsamlı bir içerik analizi raporlaması,  esasında analytics üzerinden de ulaşabileceğiniz raporlar fakat hepsi tek bir yerde ve oldukça ulaşılabilir. İçeriklerinize yapacağınız düzenlemeler hakkında size önemli bilgiler veriyor olabilir mutlaka kullanın. Verileri zaman bazlı karşılaşlaştırmayı unutmayın.

Rapora git

3-404 Hata Takibi

Öncelikle hata kodlarının ne anlama geldiklerini buradan inceleyebilirsiniz. Kullanıcı olarak en rahatsız olduğum şeylerden biri internette denk geldiğim 404 Hata sayfalarıdır. Muhtemelen hemen herkesin böyledir. İşin arka tarafında SEO açısından da kritik bir hata olarak sayabiliriz. Filtreler kısmında gördüğünüz “Sayfa bulunamadı” hatasını kendi sitenizin hata cümlesi ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Rapora Git

4-Sosyal Medya Performansınızı İzleyin

Özellikle hareketli içerik sayfaları için SEO Dashboard görünümüne benzer sosyal medya performans gösterge paneli ile kendinize yeni stratejiler yaratabilirsiniz. Hangi kanalların sizin için daha verimli olduğunu ölçerek bütçenizi daha verimli kullanmanıza olanak sağlayabilir.

Rapora git

5-Google Analytics’e Yeni Başlayanlar için Başlangıç Paketi

Analytics takımı tarafından oluşturulmuş bu paket içerisinde birçok rapor, gösterge tablosu ve segment barındırıyor. Edinimden, SEO’ya, Trafik analizinden özel URL yapılarına kadar başlangıç için kullanabileceğiniz harika bir paket. Kullanımı da oldukça rahat kendinize göre dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Rapora git

 

 

Yorum yazın