AMPHızlandırılmış Mobil Sayfalar‘ı (AMP) ifade eder. Özellikle mobil cihazlarda hafif ve hızlı bir şekilde yüklenebilen web sayfaları oluşturmanın iyi bir yöntemidir.

Kaynak

Google AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sürümü olan sayfaları organik arama sonuçlarında öne çıkartmaya başladı.

İnternette hızın milisaniyelerle ölçüldüğü devirdeyiz. Kullanıcıların bekleme tahammülleri gün geçtikçe azalıyor. Kullanıcıların satın alma işlemlerini ölçümleyenler ne dediğimi çok iyi anlayacaktır. Bu sebeple İçerik sağlayıcıları ve yayıncılarda kendilerini sürekli optimize ediyorlar. Google‘da bu konuda yeniden atağa kalktı ve AMPdestekleyen içerikleri organik aramada ön plana çıkartmaya başladı.

AMP entegrasyonunuz bittikten sonra bu rehberleri de mutlaka uygulayın:

Sitemizin AMP sürümünü oluşturduktan sonra ufak bir kaç ayarla blogunuzun: Bundle, Flipboard, Feedly gibi popüler haber kaynaklarının içinde ye almasını sağlayabilirsiniz. (Gerekli konfigürasyonları yaptıktan sonra, içerik sağlayıcının uygulanmasına manuel ekleme yaparak işinizi hızlandırabilirsiniz.)

Sitenizi Flipboard, Bunddle ve Feedly Entegre edin.

Facebookta gezerken mutlaka hızlı makalelere denk gelmişsinizdir.  Yayıncılar bu özelliği aktif ettikten sonra Facebook üzerinden para kazandığı gibi, gösterim olarakta daha fazla kişiye erişme şansı yaşıyor. Detaylar ve kurulum için aşağıdaki linke gidebilirsiniz.

Facebook Instant Articles Kurulumu (Geniş Rehber)

Eklentiyi ister WordPress kullanıcı panelinden Eklentiler>Eklenti Ekle>(Arama) AMP şeklinde, ister buradan indirebilirsiniz. WordPress kullanıcı panelinizde en alta eklenmiş olmalı.

Kurulu tamamladıktan sonra ayarlara geçebiliriz.

General

Logomuzun varsa dikdörtgen ölçülerde bulunan bir halini ekleyelim. Yoksa uygun hale getirelim ve PNG ise buradan JPG ise buradan sıkıştırarak yükleyelim. Bu bölümde diğer seçenekler olduğu gibi kalabilir.

Performance

Minify seçeneğini aktif edelim.

Analiz

Google Analytics seçeneğini aktif edelim “UA-XXXXX-Y” yazan yere Analytics kodumuzu ekleyelim. Analytics>Yönetici>İzleme Kodu (Mülk sekmesi altı)> İzleme Kimliği

Facebook piksel seçeneğini aktif edelim piksel kodumuzu girelim. Bilmiyorsak şuradan Facebook Piksel kodu entegrasyonu yazıma gidebilirsiniz.

Yandex Metrica’da benim kullanmayı sevdiğim araçlardan. AMP üzerinde kullanıcı deneyimi ölçmek ve aksiyon almak oldukça değerli. Unutmayın AMP ile bir üst lige çıktınız, burada katacağınız her artı size büyük katkı sağlayacaktır.

Notice Bar & GDPR

Select the Privacy Page seçeneğinden, web sitenizde var olan kullanıcı sözleşmesi sayfasını  seçelim.

Push Notification Support

Wordpres için AMP’in ücretsiz kullandırdığı eklentilerden biri OneSignal. Mutlaka kullanın, bildirim kullanıcıya dokunmanız için size ender fırsatlar tanır. Push Notification Support seçeneği altında OneSignal’i aktif hale getirin ve APP ID girin. OneSignal kurulumu için yazdığım rehberi buradan okuyabilirsiniz.

Instant Articles

Facebook Instant Articles kesinlikle kurun. Facebook tarafında ciddi şekilde öne çıkartılacaksınız. Bu yazı bittikten sonra Facebook Instant Articles rehberi için kolları sıvamış olacağım. Buradan detaylı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Entegrasyonu yaptıysanız: Related Articles, Analytics, (kodunuzu girin) ve Crawler Ingestion seçeneklerini aktif edin. Reklam yayıncısıysanız: Advertisement seçeneğini aktif edin, Audience ID girin.

Advance Settings

Burada Mobile Redirection ve Change Internal Links to AMP seçeneğini aktif hale getirelim.

Design  

Bu seçenek altından görünüm ile alakalı ayarlamalarınızı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Ayar kısmı da bu kadar. websiteniz.com/amp üzerinden bu sürüme ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan test edebilirsiniz.

WordPress için AMP Tema Önerisi

Contentberg

Minimalizm benim karakterimdir… Flymedi için yaptığımız bir SEO optimizasyonu sırasında uzun uğraşlar ve testler sonucunda kanaat getirerek bulduğum bir tema. Masaüstü versiyonuda çok hızlı, bütün araçlarda test ettim. Ayrıca tema AMP uyumlu, kendi içerisinde bir panele sahip. Küçük bir kaç optimizasyon ile uyumlu hale geçebiliyorsunuz. AMP siteler içinde en tatmin eden görüntüye sahip olduğunu da eklemeliyim, buradan indirebilirsiniz.

AMP için WordPress Eklentileri

AMP için Ücretsiz Form Eklentisi Contact Form

Bir çoğunuzun form topladığını varsayıyorum. WordPress için AMP’de Form maalesef Premium sürüm için kullanılıyor. Fakat fiyatları makul bulmadığım ve çok sayıda sitem için kullanacağım için alternatif bir yöntem ürettim.

Buradan AMP Contact FORM 7 eklentisini kuralım. Kurulumun ardından wordpress kullanıcı panelimizde bulunan iletişim sekmesine girelim. Hangi formu istiyorsanız tıklayın, açılan form sayfasında kısa kodu kopyalayıp istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

AMP için Whatsapp

Kullanıcı ile en etkili iletişim kurma yollarından biri haline gelen Whatsapp benim favori AMP araçlarımdan biri. Sadece mobilde kullanıyorum. Verilen shortcode u nerede göstermek istiyorsanız oraya ekleyin, ben yazıların başına ekliyorum genelde. Burada bilmeniz gereken şey numaranızı “90” kodu ile başlayarak yazmanız.

Derecelendirme

Ben kullanmıyorum fakat aşağıdaki eklentileri ücretsiz bir şekilde AMP ile uyumlu şekilde kullanabilirsiniz. KK Star Ratings’i denedim. Yazı editörünüzde simgesi çıkacaktır. Nerede görünmesini istiyorsanız oraya ekleyebilirsiniz. “[kkstarratings]”

  • KK star ratings
  • WP-PostRatings
  • WP Review

 

 

Yorum yazın