Kullanıcı Deneyimini Arayüz ile Geliştirin

Daha önce kullanıcı ile etkileşiminizi kaybetmemeniz için “Sitenizden Web Push Notification (Bildirim) Gönderin” yazısını yazmıştım. Ayrıca yazıda hali hazırda benimde kullandığım bir yazılımın kurulum rehberi de mevcut. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu gün ise kullanıcı deneyimini arttırmanın önemini ve neler yapabileceğinizi anlatacağım. Aslında bu işlediğim konularda kendi bakışımı aktarmamda faydası olabileceğini düşündüm ve gerçek hayatla bağlantı kurarak ilerlemenin doğru olabileceğini kanaatine vardım.

Bakış Açınız Kullanıcı Odaklı olmalı

Bir mağazanız var diyelim bu aslında sizin web siteniz veya uygulamanız. Mağazanıza bir müşteri gelince önce ona ne istediğini sorarsınız ve cevabı hemen kafanızda filtrelersiniz. Filtre sonucunda onu istediği ürünü veya alakalı ürünleri gösterirsiniz. Buraya kadar her şey normal, sonra satın almayı/eylemi gerçekleştirmesi için ona sağladığınız kolaylıklar geliyor. E ticaret üzerinde çalışmalarımı sürdürdüğüm için örneklerimi o gözle vereceğim.

Ayakkabı mağazanız olduğunu varsayıyorum ve müşteriyi biraz önce filtrelediğiniz ilgili bölüme götürdünüz. Akabinde müşteri ayakkabıyı seçti ve denemek için kerata arıyor. Eğer ayakkabı deneme koltuklarına bir keratakoyduysanız kullanıcı deneyimi ile kendinizi geliştirmiş bir mağaza olduğunuz sonucuna varabiliriz. Çünkü müşteriler o koltuğa oturduğunda ayakkabı deneyecektir ve kerata bu deneme seansı için bir olmazsa olmazdır. Aslında web/uygulama da olan şeyde tam olarak bu. Bu gün önereceğim 3. Parti yazılım sayenizde web siteniz üzerinden deneyim sahibi olacaksınız. Bu deneyim kullanıcınızın sitenizde yaptığı hareketler ne amaçla nereye tıkladı nerede sizden vazgeçti bunu görmenize olanak sağlıyor olacak. Bu test aslında iki şekilde izlenebiliyor. Dönüşüm hunileri ve site ısı haritaları. Dönüşüm hunileri de benzer mantıkla çalışmaktadır ileride bir yazı yazarım. Bu gün üzerinde duracağımız konu site ısı haritaları.

Site ısı haritaları aslında biraz öncede örneklendirdiğim gibi kullanıcı deneyimini arayüz üzerinden geliştirmenizi sağlar. Bunun için kullanabileceğiniz belli başlı dört tane 3. Parti yazılım var. Aşağıdaki  yazılımların üzerine tıklayarak ayrıntılı kurulum rehberlerini inceleyebilirsiniz.

1-Hotjar
2-Yandex Metrica
3-Crazy Egg
4-Heatmap

Elbette bunlar dışında da yazılımlar mevcuttur fakat en yaygın kullanıma sahip olanları bunlardır. Beğenerek kullandığınız uygulamalar varsa lütfen yorum olarak yazınız en yakın zamanda inceler ve bir değerlendirme yazısı yazarım.

Konumuzun başına gelirsek, dükkanınıza gelen bir müşteriyi kaçırmak istemez ve ona en iyi hizmeti sunarak memnun kalmasını ve devamlı müşteriniz olmasını istersiniz. Aslında basit bir mantıkla bunu özetlemeye çalıştım. Web dünyasındayken bazen bakış açınız yolunuzu çizmede çok önemli olabiliyor. Yaptığınız işin karmaşıklığına kapılabiliyorsunuz. Bu karmaşık evrenden sizi bir nebze olsun kurtarmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Yazımı değerlendirmeniz benim için çok değerli şimdilik görüşmek dileğiyle.

Videoda beğenerek kullandığım hotjar yazılımının kısa bir tanıtımını bulabilirsiniz.
Arayüz geliştirme ile alakalı en beğendiğim kaynak için tıklayın.

Yorum yazın