Özellikle bir Start-up’sanız ve çok pazarlama bütçeniz kısıtlıysa, bu tavsiyeler sizin için çok hayati olabilir.

Hedef Kitle

Her şeyden önce hedef müşterilerinizi belirlemelisiniz. Hedef müşteriler diğer bir adıyla hedef kitle, istatistiksel olarak ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kitledir. Eğer üniversite ders notu satan bir siteye sahipseniz, hedef kitleniz 18-25 yaş aralığında kişiler olacaktır. Daha sonra bir adım daha atıp 18-25 yaş aralığında olan ve üniversite okuyan kişileri belirlemek ve son olarak da hangi üniversitelerde aktifseniz sadece bu üniversitelerde tanıtım yapmak maliyetlerinizi önemli bir oranda azaltacak ve verimliliğinizi arttıracaktır.

Ölçümleme

Ölçümleme offline pazarlama kanallarının size sunmayacağı bir nimettir. Kampanyaların ne kadar başarılı olduğunu, hedef kitlenizin tepki süresini, geri dönüşüm oranlarını, sitenizde kimler ne kadar kalıyor kimler neleri tıklıyor, kimler hangi ürünleri satın alıyor gibi neredeyse sayısız veriye doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ölçülebilirlik açısından bir cennet olan dijital pazarlamada en doğru stratejilere ulaşmanız için ölçümlemeden faydalanabilirsiniz. Doğru stratejiler sayesinde mümkün olan en düşük harcamalarla yatırım getirisini ve artırabilir geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Ölçümlemeyi optimizasyondan bağımsız düşünemeyiz. Gelen veriler ışığında performans iyileştirmesi yaparak enerjinizi ve bütçenizi optimize edebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Dijital pazarlamanın en geniş kapsamlı çalışmalarından biri SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Sitenizin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilmeni sağlar. Arama motorlarında organik bir yollar ile yukarı çıkmanız, bütçenizi daha optimize kullanmanızı sağlar. Bu şekilde diğer pazarlama kanallarınıza daha çok yatırım yapabilir ve gelirinizi arttırabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunda amaç web sitenizin otoritesini arttırmaktır bu anlamda diğer dijital pazarlama alanlarıyla birlikte çalışır. (İçerik pazarlaması, Sosyal Medya, Arama Motoru Pazarlaması SEM vb.)

İçerik pazarlama

“Content is KING” ve yakın zamanda da tahtını bırakacak gibi görünmüyor. Yaratıcı ve ilgi çekici içerikleri üretip yayınlamak arama motoru optimizasyonu, sosyal medya etkileşimi ve sektördeki güvenilirlik ve itibar gibi birçok konuda faydalar sunar. Evet, “içerik kral” olabilir; fakat tacı parlatmalı, bakımını yapmalı ve o taca göz kulak olmalısınız. Markalarda ve tüketicilerde işe yarayan içerik pazarlaması stratejilerini hesaplayın ve takip edin.

Sosyal Medya

Start-up’ınızı hedef kitleyle buluşturabilmek için sosyal medyanın rolü artık tartışmasız şekilde önemli.  Her platformun kendine özgü avantajları bulunuyor. Daha öncede bahsettiğim gibi enerjinizi doğru kullanmalı ve sizin için en verimli platforma odaklanmalısınız. Tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi burada da ölçümleme ile gitmeli ve stratejinizi buna göre şekillendirmelisiniz.

Ayrıca sosyal medyaya odaklanamayacaksanız bir sosyal medya platformu kurmanıza ve sürdürmenize yardımcı olacak bir ajansla da çalışabilirsiniz. İş hedeflerinize bağlı olarak, ürününüzü geliştirirken bir yandan da sosyal medya kampanyaları yaratmak için birçok iyi neden var.

 

 

Yorum yazın