Evet, uzun zamandır beklenen kavuşma gerçekleşiyor ve Taglist App yayın hayatına başlıyor. Benim için yaklaşık olarak 8 ay, ekibin ise 1.5 seneyi aşkın süren yoğun çabası filizleniyor uygulamamız kullanıcı ile çok yakında buluşacak. Yoğun çalışma sözünü biraz açmak için görseli inceleyebilirsiniz. Bazen sabahlara kadar hummalı çalışmalar devam edebiliyor. Ekipten arayüz tasarımcımız olan Hakan’ın güzelde bir nitelemesi vardı: “artık çocuğum gibi oldu…” o günden beri ben de sıkça bu sözü kullanıyorum. Normalde çalıştığın bir yer için kullanılacak bir şey olmamasına rağmen startup ekosisteminde duygusallık ön planda…

Taglist’in sabahlara kadar çalışan yazılım ekibine itafen…

Startup ve Toparlayamadığım Bazı Şeyler Üzerine…

Değinmeden edemeyeceğim startup aslında Taglist öncesinde vakıf olduğum bir kavram değildi. İçeri girdikten ve kafamı biraz kaldırdıktan sonra anlamlandırdım… Startup ekosistemine bakış açım ise şöyle oldu:Dünya üzerinde her zaman fikirler bazı coğrafyalar üzerinde kendine kılıflar buldu ve dünyayı etkiledi. Biraz açmak gerekirse medeniyetten sonra insanın bir ihtiyacı Ege kıyılarında yükseldi. İnsanlar felsefe yaptı etik, evren, yaşam vb. üzerine insanoğlunu temellendirdiler. Gılgamış gibi bugüne kadar bitmeyen doktrinleri Avrupa’da, dünyanın bugünkü inşasını ve geleceğini şekillendirdi. Bilgi çağının gelmesiyle hepimizin hayatını birleştiren bir yol almaya kadar gitti süreç. Son olarak varlığını yoğun olarak bambaşka bir kıtada Kaliforniya’nın meşhur Silikon Vadisinde gördük. İnternet bir nimetti fakat bunu algılamak ve yorumlamak lazımdı. O coğrafyada insanlar toplandılar bugün iletişim ve öğrenme gibi temel ihtiyaç sayılan çok önemli hususun önündeki engelleri kaldırdılar. Bugün dolaylı yoldan da olsa bunun bir parçası olmak oldukça güzel.

Taglist bir İhtiyaç Doğrultusunda Yükseliyor!

Önceki paragrafta çok yüzeysel olarak bahsettiğim süreçler aslında ana fikrinde insanoğlunun ihtiyaçlarına cevap vermeyi barındırıyor. Temelinde Taglist’te bir ihtiyacın ortaya çıkmasıyla doğuyor. Bilmeyenler için Taglist, kullanıcıların canlı yayın üzerinden ürünlerini tanıtabildiği ve satın alabildiği bir uygulama diyebiliriz. Aynı zamanda sosyal bir alışveriş platformu. Dünya videoya doğru evrilirken böyle bir ihtiyacın karşılanması gerekiyordu aslında ve Taglist’i bu ihtiyaca bir karşılık olarak görebiliriz. Dünyayı değiştirebilmek gibi bir misyonu olmasa bile kullanıcı deneyimini geliştirmek üzerine sayfalarca methiye düzebilirim. Uzun zamandır buraya yazı yazamamıştım. Uygulama ile ilgili yazı yazmak güzel oldu. Yakında Taglist üzerinde bilgilerimi pratiğe dökecek olmak oldukça güzel olacak. Şimdilik görüşmek dileğiyle, sorularınız ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyorum!

Ps. Web sürümü biraz gecikecek. Uygulama çıkınca haberdar olmak için ise formu doldurun, Taglist’i ilk indiren siz olun 🙂

Ps.2 Sadece biz onu geliştirmedik o da bizi geliştirdi, ilk yazım.

Tam olarak 1 sene sonra gelen edit: Maalesef her 10 girişimin 9’unun başına gelen şey Taglist’te bizimde başımıza geldi. Bu uğurda yaşanan ve tecrübe edilen şey yanımıza kar kaldı. Her gencin iş akışlarını öğrenmek için bir startupta zaman geçirmesinin gelişiminde oldukça faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda başarız bir girişiminiz olabilir bunu hiç sorun etmeyin. See you gençler.

1 Comment

  1. Sorun olmaz ise neden başarısız olduğunu merak ediyorum. Başarısızlığın sebebi neydi?

Yorum yazın