Rakamlarla Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı

81 milyon nüfusa sahip ülkemizde; Nüfusun %67’sini oluşturan 54.3 milyon internet kullanıcısı Nüfusun %51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var.

Yetişkin insanların %98’i cep telefonu kullanırken, bunların %77’si akıllı telefon kullanıyor. [1]

Hal böyle olunca, insanların satın alma alışkanlıkları da değişiyor. Bu değişim interneti oldukça karlı bir hale getirmiş durumda. TÜBİSAD’ın raporuna göre e-ticaret hacmi yüzde 37 büyüyerek 42,2 milyar TL’ye ulaştı. [2]

Neden işlerimizi İnternete Taşımalıyız?

İnterneti özel yapan ise büyük markaların tekelinde tutamayacağı kadar büyük bir pazar olması. Google ve Facebook gibi büyük şirketler küçük işletmelerinde platform içerisinde iş yapmasını kolaylaştırmak için sürekli hamlelerde bulunuyor. İşletmenizi internete taşımak için oluşturduğum rehberler serisinden ilki: Facebook Sayfalar. O halde işletmemizi hemen internete taşıyarak para kazanmaya başlayabiliriz!

Eğer internetten satış yapmak ile alakalı daha detaylı destek almak isterseniz, benimle iletişim kurabilirsiniz. Yazının en altında iletişim formu bulunmaktadır.

Telefondan; İşletmeniz, Şirketiniz veya Firmanız için Facebook Sayfası Açmak

Yukarıdaki rakamlardan dikkatinizi çektiği üzere, genelde internet üzerinden işlerimizi telefon üzerinden yapıyoruz. O yüzden bu rehberi hazırlamak gereği duydum. Ben IOS yani Iphone üzerinden kurulum yaptım fakat Android cihazlarınızda da aynı işlemi yaparak işletmeniz için Facebook sayfası oluşturabilirsiniz.

1- Telefonumuzdan Facebook Uygulamasını açalım. Aşağıdaki kırmızı ok ile gösterdiğim hamburger menüye tıklayalım.

İşletmenizi internete taşıyarak satış yapmaya başlayın.

2- Menüye tıkladığımızda aşağıdaki sayfa açılacaktır. “Sayfalar” seçeneğine tıklayalım.

Facebook sayfası oluşturarak internetten satış yapmaya başlayın.

3- En üstte “Sayfa Oluştur” seçeneği çıkacaktır, buraya tıklayalım.

Telefondan Facebook sayfa açmak.

4- En çok sorulan sorulardan biri: “Facebook’ta sayfa oluşturma paralı mı?” Bu sayfada da söylediği gibi Facebook sayfa açmak için sizden herhangi bir para talep etmez.

Fakat reklamlar için sizin belirlediğiniz bir bütçe ile harcama yapar. Fakat burada profesyonel destek almanızı öneririm. Başlangıçta doğru entegrasyonları yapmanız gerekmekte. Bununla alakalı aşağıda forma bilgilerinizi girebilirsiniz.

Başla” seçeneğine tıklayalım.

Ücretsiz Facebook sayfası oluşturun.

5- Facebook sayfamıza isim verelim. Bu kısım çok önemli, Facebook’ta sayfa değiştirmemize 1 kere izin verilmektedir. O yüzden kurulumda emin olduğunuz ismi yazmanız çok kritik. Var olan hakkınızı konsept değiştirme gibi bir fikir olduğunda kullanmak süreci en hafif şekilde atlatmamızı sağlar. Sayfaya isim vererek devam edelim.

İş yeriniz için Facebook sayfası oluşturun.

6- Kategori belirleyelim. Facebook’un ve ziyaretçilerimizin bizi daha iyi anlayabilmesi ve alakalı insanlarla iletişime geçebilmemiz için, hizmet verdiğimiz kategoriyi yazalım. Burada öneriler çıkacaktır, sizi tanımlayan kategoriyi seçin. Sonradan düzeltilebilen bir özelliktir.

Mobil Facebook sayfa açmak.

7- Logomuzu yükleyelim. Logo konusu çok önemli, sosyal medya geleneksel deneyimlerinizden çok farklı bir dünyadır. Burada müşterilerinizin ilgisini çekmeniz gerekmektedir. Çünkü çok fazla alternatifiniz var, ona özel olduğunuzu göstermeniz için ilk gereklilik dış görünüşünüzdür. Bir müşteri ile çalışmaya başladığımda en çok kafa patlattığım yerlerden biri burası. Mutlaka profesyonel destek almanızı öneririm. Burada küçük bir fark satışlarınızı oldukça arttıracaktır.

8- Kapak fotografı yükleyelim. Logo konusunda bahsettiğim işletmenizi, mağazanızı veya ofisinizi nasıl müşterileriniz için dizayn ediyorsunuz; internet sitenizi veya sayfalarınızı da aynı şekilde güzelleştirmelisiniz.

kurumsal Facebook sayfası açmak

9- İşletmemiz, ofisimiz veya dükkanımız için ücretsiz Facebook sayfamızı oluşturduk! Umarım Facebook için işletme sayfası açma rehberimiz faydalı olmuştur. Artık işlerinizi dijital dünyaya taşımaya hazırsınız. Profesyonel destek almanızı öneririm. Her bütçeye göre özel planlar bulunmaktadır, yeni dünyaya ayak uydurmak için formu doldurun sizinle iletişime geçelim. Form aşağıda.

Facebook’ta şirket sayfası açmak.

Ayrıca Facebook’un işlerinizi kolaylaştırmak için yayınladığı ikide mobil uygulaması mevcut. Facebook Sayfa Yöneticisi uygulaması ile sayfa yönetimi oldukça kolay bir hal alırken, Facebook Reklam Yöneticisi uygulamasıyla da reklamlarınızın performansını izleyebilirsiniz.
Facebook Sayfa Yönetici uygulaması IOS indir.
Facebook Sayfa Yönetici uygulaması Android indir.
Facebook Reklam Yöneticisi uygulaması IOS indir.
Facebook Reklam Yöneticisi uygulaması Android indir.

Sorularınız için formu doldurabilirsiniz.

[1] We Are Social

[2] Webrazzi

Yorum yazın