Kısaca Yoast Seo

Bildiğiniz gibi Yoast SEO, arama motoru sıralamasını iyileştirmek için web sitenizi gerekli anahtar kelimelerle optimize etmenizi sağlayan popüler WordPress eklentisidir. Eğer web sitenizin arama sonuçlarındaki konumunu geliştirmek istiyorsanız, o zaman Yoast SEO eklentisini kurmanızı kesinlikle öneririm, buradan indirebilirsiniz.

Yoast‘ı kurmanızı öneririm derken biraz açayım bu vesileyle çünkü uzun yazı benim karakterimdir! Yoast, kurduktan sonra yaptığınız manuel işler dışında (SEO uyumlu içerik, site indeksleme araçları, site haritası oluşturma vs.) arka planda da bir çok iş yapmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır :

WordPress hatalarından: İstenmeyen pagination etiketlerini Google uyumlu hale getirir.

WordPress hatalarından: İndekslemeye kapalı sayfalardan Yazının içindeki taglerden veya  yorumlardan yeni sayfalar oluşuyor. Bu sayfalar Google tarafından çift içerik sayfalar (duplicate) olarak algılanmaktadır. Bunun en büyük zararı tarama bütçesinden yemenizdir. Google gereksiz yere sayfada efor sarfettiği zaman sizi cezalandırabilmektedir. Yoast bu sorunu arka planda size hissettirmeden çözer, kısacası Yoast arama motorları ile aranızda kurulan bir köprü görevi görmektedir. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerek, boşa yüzmeye gerek yok 🙂

 

Sayfa Kodlarından Yoast SEO Yorumlarını Kaldırmak

Geçenlerde sayfa kaynak kodlarımı incelerken Yoast‘ın etiketi ile karşılaştım. Benim için inanılmaz büyük bir sorun değil elbette fakat yaptığınız işlerde belkide bunu göstermek istemeyebilirsiniz. Bu etikette ayrıca Yoast’ın sürümü de yazmakta. Sonuç olarak bir ihtiyacın hasıl olması üzerine küçük çaplı araştırma sonucu bir kaç tane çözüm buldum. İki çözümü var bu işin:

1-  functions.php‘ye kod eklemek

2- Eklenti yüklemek

Ben mümkün olduğunca eklenti kullanmamaya çalışmaktayım. Oldukça basit şekilde anlatmaya çalıştım, beceremediyseniz eklenti olarak indirebilirsiniz.

1. Adım: Aşağıdaki kod snippetini kopyalayın.

Tşk Paul Collett

Adım 2 : WordPress tema dizinine gidin ve functions.php dosyasını açın.
public_html/wp-content/themes/functions.php veya wordpress yönetici paneline girin Görünüm/Düzenleyici/functions.php

Adım 3: Kodu dosyanın sonuna yapıştırın.

4. Adım: Kaydedin ve çıkın.

Adım 5: Site ön belleğini temizleyin ardından sayfa kaynağını görüntülemek için sağ tıklayın, incele/kaynağı görüntüle seçeneğine tıklayın. Zafer! Yoast SEO yorumları sayfa kaynağından kaldırıldı.

Yukarıda bahsettiğim şekilde sorunu aşamayanlar için biraz önce bahsettiğim gibi eklentiside mevcut. Yoast SEO etiketlerini kaynak kodunuzdan kaldırmanıza yarayacak WordPress Eklentisi “Remove Yoast SEO Comment”i indirmek için tıklayınız.

4 Comments

  1. Yabanci kaynaklarda ararken github uzerinden buraya ulastim ve sorunsuz calisti. Cok yararli oldu tesekkur ederim.

    • Mert Sabuncu Reply

      Selamlar Tolga, faydalı olmasına çok sevindim. Tema ve eklenti güncellemelerinden sonra kontrol etmeni öneririm.

  2. Mehmet Ortaç Reply

    Çok faydalı oldu. Çok teşekkür ederim. Aynı şekilde tema bilgilerini de gizlemeyi deneyeceğim.

Yorum yazın