Gelecek Video İçerikte…

Video içerik gün geçtikçe önemini arttırıyor. Bu yüzden dijital pazarlamanında göz bebeği diyebiliriz. Video içerikte ise en büyük içerik sağlayıcıGoogle‘dan sonra en çok arama yapılan platform olan, Youtube‘de. Burada görünürlüğünüzü arttırmak ise o kadar kolay değil, kendine özgü SEO ayarları var. Yani videoyu çekip yükledikten sonra iş bitmiyor. Videoları izletmek için bir takım taktikler yapmanız gerekiyor. Digital Meetups Zeo tam bu nedenler için Kworks‘te nasıl güçlü bir Youtube SEO çalışması yapabiliriz üzerine önemli notlar paylaştı. Youtube videoları seo optimizayonu nasıl yapılır? Kendimce önemli konu başlıklarını toparladım. Etkinliğin videosunuda yazıya ekledim, SEO çalışması yapıyorsanız videoyu izlemenizide öneririm.  Zeynep Uğursoy‘a da değerli bilgileri için buradan tekrar teşekkürlerimi sunayım.  Notlarım şöyle:

Youtube videoları seo optimizayonu nasıl yapılır?

Açıklama Kısmı :

Anahtar kelime seçiminde konuyla alakalı ve kullanıcıyı ilgilendiren bir içerik olmalı.

Link vermek önemli, diğer videolarınızı izlemelerini önerebilirsiniz.

Youtube, videonuzun kategorisini taglerden algılıyor. Dip not: Alanınızda çok iyi performans gösteren bir kanal varsa etiketlerinizde onun adınıda kullanabilirsiniz.

Thumbnail :

Video perfomansını %36 arttırdığı gözlemlenmiş oldukça iyi bir oran. Burada dikkat etmeniz gereken kendi nacizane önerim kandırmaya yönelik içerikler olmamalı. İlgi çekici ve kandırmaya yönelik içerik birbirinden ayrılır, bu ayrıma dikkat edin.

Youtube Cards :

Bu özellik sayesinde kullanıcıyla etkileşimi arttırabileceğiniz gibi anketler de düzenleyebilirsiniz.

Bitiş Ekranı (End Screen) :

Kullanıcıya başka videolarınızı izletmek için yönlendirmeler yabilirsiniz.

Önerilen Video Özelliği :

Sıkça karşılaştığımız ama nasıl yapıldığını bilmediğimiz bir özellik… Youtube ayarlar menüsünde Channelseçeneğinin hemen altında Future Content‘e tıklayarak bu özelliğinizi aktifleştirerek, daha fazla izlenme kazanabilirsiniz.

İlk 15 Saniye Önemli vermek istediğiniz mesajı ilk 15 saniye içinde vermeye gayret edin ve kullanıcızın kanalınızda kalmasını garantileyin.

Video ne kadar uzunsa o kadar iyi!

Youtube kendi üzerinde daha çok vakit geçirilmesini ister. Haliyle uzun videolar SEO için oldukça önemli. Tabi sırf uzun olacak diye uzatmayın.

Oynatma Listeleri :

Yine Youtube’un sevdiği bir özellik. Ayrıca izlenmenizi arttırır.

Reklam Verin hem marka bilinirliği açısından hem Youtube için önemli bir ayrıntı.

Organik aramalarda üste çıkın, Öğretici videolar sayesinde Google organik aramalarında üste çıkabilirsiniz. Google bu tarz videoları seviyor.

Youtube Araçları :

Voice Docs, benimde çok beğendiğim bir uygulama oldu. Uygulama videonuzu deşifre ediyor, yani konuşmalarınızı metne döküyor. Bu kadar mı? Hayır daha bitmedi… Ayrıca saniyeleriyle birlikte veriyor tüm bunları. Bu özelliği sayesinde videonuza rahatça altyazı ekleyebilirsiniz. Bu altyazıyı farklı dillere çevirerek kitlenizi genişletebilirsiniz.. 3 dakikaya kadar ücretsiz hizmet veriyormuş, parayı hakeden bir uygulama olduğu kanaatindeyim.

IMovie, Mac kullanıcıları için popüler video düzenleme aracı. Youtube için işinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Ahrefs, Youtube için E SEO aracı. İşlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Cyfe, Sadece Youtube için değil bir çok platform için kullanabileceğiniz bir takip aracı.

Digitalzone Meetups Aylık Seo Toplantılarını bu adrese tıklayarak takip edebilirsiniz.

Yorum yazın